O odstranění stavby objektu rozestavěného kina rozhodli na svém posledním zasedání zastupitelé Oder. „Pro nás to znamená, že zadáme projekt na demolici bude se zpracovávat současný stav, aby se mohla stanovit technologie demolice,“ sdělila pro Novojičínský deník Olga Veverková, vedoucí odboru správy nemovitého majetku Městského úřadu Odry. Zároveň upozornila, že vedle objektu jsou další budovy, které je nutné ochránit.

Tvůrce projektu určí veřejná soutěž. „Teoreticky koncem léta by mělo dojít k samotné demolici,“ doplnila Olga Veverková s tím, že po demolici dojde k úpravě terénu a poté město nechá parcelu z čelní strany oplotit neprůhledným plotem. Pozemek zůstane k dispozici městu, které ho případně může později nabídnout k využití.

Ilustrační foto
Máte kluka, slyšely maminky na Novojičínsku častěji

Agónie trvající téměř tři desetiletí tak definitivně skončí. Na místě kdysi stávala stará budova kina, kterou město nechalo v roce 1989 zbourat a pustilo se do stavby nového kina. Do dvou let vyrostla hrubá stavba, která spolykala miliony korun. Na další etapy prací město nesehnalo peníze a tak nechalo práce zastavit a objekt zakonzervovat. V té době se ale přihlásili potomci bývalé majitelky původního kina, které stát zabavil nemovitost na základě Benešových dekretů, což potomci zpochybňovali. Nastala doba soudních tahanic, která skončila až v roce 1998, kdy Nejvyšší soud rozhodl, že kino patří městu.

Mezitím objekt chátral a nezlepšilo se nic ani v dalších letech. Občas se objevil nějaký nápad, jak ho využít, ale k realizaci bylo vždy daleko. Naděje svitla v roce 2009, kdy vznikl projekt „Stavební úpravy rozestavěné budovy na centrum veřejné správy v Odrách“, na němž se měl 70 procenty podílet také Moravskoslezský kraj.

PLÁNŮ BYLO HODNĚ

Město mělo představu, že by dostavěný objekt sloužil jako služebna pro Policii ČR, případně také pro Městskou policii. A také by v něm mohla být kancelář úřadu práce, případně některé složky městského úřadu či orgánů veřejné správy.

Jenže peníze se městu nikdy nepodařilo získat, a tak vše pomalu spělo k zániku stavby, u níž byl mimo jiné i těžce řešitelný problém s parkovacími místy. I proto se nedávno začaly objevovat úvahy o demolici.

Roční jorkšírský teriér Andy.
Příběh ztraceného Andyho má šťastný konec. Už je doma!