Téměř šestadvacetimetrová rozhledna na vrcholu Velkého Javorníku je otevřená teprve od loňského srpna. Od té doby láká turisty i milovníky typické frenštátsko-rožnovské architektury. Je totiž vystavěna ve stylu slavného architekta Dušana Jurkoviče.

Dřevěná dáma 

Dřevěná devítipodlažní stavba okouzlila také odbornou porotu, jež rozhodovala o tom, kdo dostane Cenu cestovního ruchu.

„Cenu cestovního ruchu v turistické oblasti Beskydy Valašsko za rok 2013 získala rozhledna na Velkém Javorníku," informovali o úspěchu pracovníci z Turistického informačního centra Frenštát pod Radhoštěm. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 16 míst z regionu, mimo jiné také rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře či Návštěvnické centrum Nový Jičín, jež skončilo na třetím místě.

Rozhledna na nejvyšším bodě Veřovických vrchů, kterou za 3,6 milionu korun vybudoval státní podnik Lesy České republiky, je volně přístupná po celý rok. Každodenně na ni vystoupají desítky zájemců o neopakovatelný rozhled do kraje.

„Rozhledna se velkou mírou podílí na zvýšení zájmu turistů a veřejnosti z regionu i celé České republiky. Cenu předala zástupcům Lesů ČR ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Monika Konvičná," dodává o úspěchu infocentrum.

Rozhled po kraji

Na Novojičínsku však stojí mnohem více staveb, z nichž je krásný rozhled široko daleko do kraje. Třeba rozhledna na vysílači v Bílově zahájila sezonu v úterý. V loňském roce ji navštívilo 2826 návštěvníků, což je zhruba o sedm set více než v předchozím roce.

„Otevřena bude až do konce října, a to od úterý do neděle. V dubnu a říjnu na ni mohou zájemci vystoupat od 14 do 17 hodin, v květnu, červnu a září od 12 do 18 hodin a o prázdninách od 12 až do 20 hodin," uvádějí její provozovatelé. To rozhledna na Bílé hoře v Kopřivnici zahájí provoz až 1. května a ve stejný den se po zimní přestávce otevře veřejnosti také vyhlídková věž kostela svatého Mikuláše v Bílovci. Nová rozhledna začne již brzy růst také na vrcholu Olšová Pohoři, místní části Oder. Podle Kamily Ambrožové, vedoucí odboru rozvoje města, nyní probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby a vzápětí by se mělo začít s její realizací. První návštěvníky by tak stavba mohla přivítat už na konci letošního léta.

A na kterou vyhlídku se chystají námi oslovení lidé? „S přáteli chodíme pravidelně na Javorník. Máme to místo moc rádi a nová rozhledna k tomu jen přispěla. Je krásná," myslí si dvacetiletá slečna Lucie z Nového Jičína. To pan Petr z Bílovce se letos konečně chystá vystoupat na tamní kostelní věž. „Vloni jsem to nestihl a docela mě to mrzelo. Slyšel jsem od známých, že je z ní vidět až do Ostravy," podotkl.