První akce s názvem Veřejné fórum se ve městě uskuteční v úterý 16. května ve velkém sále Střediska volného času Fokus a diskutovat se bude zejména o tématech ze sociální oblasti, zdravého životního stylu, životního prostředí, školství, dopravy či veřejného pořádku, veřejné správy, ekonomiky, podnikání a cestovního ruchu. „Účastníci fóra získají jedinečnou možnost ovlivnit budoucí směřování města," řekla Marie Machková, mluvčí města Nový Jičín.

TEMATICKÉ OKRUHY

Jak přesně bude fórum s podtitulem Rozmluvíme Nový Jičín probíhat přiblížil místostarosta města Ondřej Syrovátka: „Cílem této akce, která se v Novém Jičíně bude konat poprvé, je formulovat 10 příležitostí pro rozvoj města, zkráceně 10P. Funguje to tak, že každý příchozí si vybere jeden ze šesti tematických stolů, podle oblasti, ke které by se chtěl vyjádřit, a u něj pak může navrhnout jednu nebo více vizí, která by se podle něj měla realizovat. Může například podat návrh na opravu fotbalového stadionu, zavedení participativního rozpočtu nebo i něco odvážnějšího jako vybudování zoologické zahrady."

V Novém Jičíně zápolili profesionální i dobrovolní hasiči ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel.
Jak vyprostit lidi z havarovaného auta? Hasiči soutěžili na náměstí

Vize a nápady, jakým směrem se má město ubírat, nemají jen dospělí, ale také mládež, proto bude jeden ze stolů určen pro občany mezi 10 až 20 lety, který nebude tematicky omezen. „U každého stolu bude garant z řad zaměstnanců městského úřadu, který bude odpovídat na případné odborné dotazy. Do diskuze se zapojí také všichni členové vedení města," sdělila dále Machková. Následným hlasováním pak budou z každého okruhu vybrány dvě vize a ty postoupí do finálového kola, v němž se pak výběr zúží ze 14 na konečných 10P. Těchto 10 příležitostí pak ještě bude ověřeno a seřazeno podle priority ve veřejné anketě.

SETKÁNÍ BUDOU KAŽDÝ ROK

„Výsledných 10P bude předloženo zářijovému zastupitelstvu, takže je reálná šance, že se navržené akce dostanou do rozpočtu pro rok 2018. Veřejné fórum se navíc bude každý rok opakovat a vedení města na něm předloží souhrn toho, co se z navržených příležitostí podařilo realizovat. Pokud se některé akce nepodaří uskutečnit, bude vysvětleno proč," doplňuje Syrovátka.

Pro účastníky premiérového Veřejného fóra je připraven i pestrý doprovodný program. Navíc se do Fokusu, kde akce začíná v 16:30 hodin a potrvá přibližně do 19:00 hodin, mohou vydat i rodiče s dětmi, pro které radnice zajistila ve spolupráci s Dětským centrem Mozaika hlídání. „Zájemci si tuto službu musí zamluvit předem na e-mailu mozaika@mozaikanj.cz," připomíná na závěr Marie Machková.

Jednou z májek, kterou vandalové o prvním květnovém víkendu v Jeseníku nad Odrou zničili, je i ta na návsi. S jejím skácením si museli dát práci.
Jeseník nad Odrou: Škodolibost, nebo jen obyčejné vandalství?