Lov na dírku. To bylo to, co přilákalo některé rybáře na Borovecké rybníky, i když teploměr ukazoval v sobotu osmnáct stupňů mrazu a v neděli 5. února teplotu jen o dva stupně vyšší. Pro někoho možná novinka, pro čtyři jedince, kteří stáli v neděli ráno na zhruba dvaceticentimetrovém ledě, nikoliv. „Tak už se běžně loví hodně let, akorát u nás v republice to bylo zakázané. I když nevím proč,“ zmínil se Richard Frydrych, jenž si přijel zachytat z Kopřivnice. „Na soukromých revírech už se tak chytá nějakou dobu, a teď už to začínají dělat i svazy. Chlapy to hodně baví. My třeba chodíme na soukromé revíry už šest let,“ pokračoval Frydrych s tím, že každý si stanovuje vlastní podmínky. „Někde se otvory dokonce vysekávají sekerou, ale správně by se měly dělat jen vrtákem. Největší má průměr tak pětadvacet centimetrů a mají být od sebe minimálně tři až pět metrů,“ upřesnil Frydrych s tím, že provozovatelé soukromých rybníků ale pravidla moc neřeší.

„Na jednom soukromém to bylo i docela zajímavé. Bylo tam asi dvanáct lidí, že si udělají soukromou fotku. Všichni si stoupli k sobě, a to byla tak tuna, takže ten led začal praskat. No, stihli se rozutíkat, ale byla to docela sranda,“ pousmál se Frydrych, který prý chodí velmi rád takto lovit do Jeseníku nad Odrou nebo do Skaličky u Hranic.

Na mráz prý jsou vyznavači tohoto lovu ryb zvyklí. I když, jak bylo patrné i v Borovci, na někoho byl až příliš silný. V sobotu tam bylo jen dvanáct rybářů, v neděli do půl desáté zmínění čtyři. Na uváděné Skaličce prý zažili i sto padesát nadšenců. „To už ale bylo přehnané,“ poznamenal Frydrych, vedle nějž lovil jeho kamarád Tomáš Hrachový z Kopřivnice-Lubiny. Právě se mu podařilo vylovit prvního pstruha. „Včera jsem chytil metrového jesetera, ale nedostal jsem ho přes dírku,“ prohodil Hrachový. Byli prý i další rybáři, kterým se vedlo podobně. Chytili sice kapry, ale kvůli malému otvoru je pustili ještě ve vodě.

Lov na dírku uspořádala příborská místní rybářská organizace o tomto víkendu vůbec poprvé. „Rybář musí mít povolenku a může si nechat tři kusy pstruha duhového, ostatní musí šetrně vrátit. Cena sto padesát korun je symbolická. Je to o tom, aby měli rybáři co dělat i v té nejhorší zimě, kdy není kam chodit. Je to přece jen atraktivní. Boj s tou udicí skrze dírku je zajímavý,“ uvedl předseda příborské rybářské organizace Milan Konvička.

Právě možnost vyzkoušet si něco nového přivedla na rybník i Františka Gajdůška ze Závišic. I on už měl jeden úlovek. „Na dírku dnes lovím poprvé v životě. Je sice pořádná zima, ale je to hlavně o zábavě. Takové zpestření,“ vysvětlil svou přítomnost Gajdůšek.