V dnešní době prý není pytláctví natolik atraktivní, jako kdysi. „Dnes se jedná spíše o falešný koníček. Opravdu velké problémy s pytláctvím byly tak před deseti lety,“ sdělil Milan Konvička, předseda Místní organizace Českého rybářského svazu v Příboře s tím, že těch, kteří se pytláctvím živí nebo mají ryby na prodej, je však stále dost.

Nejčastěji se pytláci objevují v pstruhových revírech vodních toků a na chovných rybnících, kde se jejich nejčastějším úlovkem stávají kapři. Mezi lokalitami pak vévodí Odra a rybníky v Borovci u Příbora nebo Jistebníku.

Konkrétní případy pytláctví letos rybáři v regionu nezaregistrovali. Důvodem může být i to, že ryby zatím nemají dostatečnou velikost. „Větší množství pytláků se objeví až na přelomu srpna a září, kdy jsou ryby větší a rybáři vylovují rybníky,“ podotkl Petr Vrbica, vedoucí výroby rybářství Denas ze Studénky.

Rybáři nicméně mají indicie, že občas k nezákonnému odchytu ryb dojde. „Jsou prázdniny, takže samozřejmě pytlačit zkouší zejména děti. To však nebereme tak v potaz, protože nenadělají velkou škodu,“ přiblížil situaci jednatel Českého rybářského svazu Přemysl Jaroň z Frenštátu. Mnohem nebezpečnější jsou pro rybáře organizovaní pytláci, kteří se prodejem upytlačených ryb živí. Používají zátahové sítě či různé druhy rybářských prutů a ryby loví ve velkém.

Jak uvedl Přemysl Jaroň, šikovný pytlák dokáže za den nachytat až padesát kilogramů ryb. Finanční škoda pak jde do tisíců korun. „Škoda se však častokrát nedá vyčíslit. Mohou chytnout generační ryby, zejména kapry nebo líny. Ještě větší škody dokáží pytláci napáchat na pstruzích,“ konstatoval Konvička.

Způsobů, jak pytlákům zabránit v pustošení vod Novojičínska, mají rybáři několik. V rámci Českého rybářského svazu působí rybářská stráž, která na řeky a rybníky dohlíží. „Jsou to veřejní činitelé s určitými pravomocemi. Pokud přistihnou pytláka, předávají případ policii, která ho vyhodnotí podle výše škody buď jako přestupek nebo trestný čin,“ informoval Jaroň. Za upytlačené ryby mohou jít pytláci až na dva roky do vězení.

Příborští rybáři se pro změnu zaměřují na pytláctví dětí, kterým by chtěli pomoct stát se praktickými rybáři. „Od prvního září se děti mohou hlásit v domě dětí a mládeže nebo u nás na svazu. Rádi je přijmeme mezi sebe,“ uzavřel Konvička.

EVA PIŠKYTLOVÁ