Oproti minulému týdnu se o čtvrtinu snížil počet lidí, kteří museli kvůli viróze zůstat v posteli, potit se a léčit z nachlazení a podobných infekcí. Na sto tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje připadá 1018 nemocných. K poklesu nemocnosti došlo s výjimkou Novojičínska všude a ve všech věkových skupinách, nejvíce u dospělých lidí.

„V posledních týdnech se nijak významně neprojevuje účast virů pandemické chřipky mezi původci těchto infekcí. V žádném ze třinácti vzorků biologického materiálu nemocných tento virus nebyl zachycen,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková s tím, že z dosud 1085 vyšetřených osob na prasečí chřipku byla nákaza potvrzena u 299 z nich. Počet zemřelých v souvislosti s pandemickou chřipkou zůstává stejný – dvanáct dospělých osob.

Epidemiolog Josef Matuška ale potvrdil větší výskyt rotavirů. Lidé trpí krátkodobými průjmy a zvracením. „Je to tak každý rok v březnu. V žádném případě však nelze mluvit o nějaké epidemii. Jde o zvýšený sezonní výskyt rotavirů. Střevní potíže většinou trvají dva dny, tentokrát je většinou nedoprovázejí vysoké horečky. Je nutné dodržovat dietu a správné hygienické návyky,“ vysvětlil Matuška.