Nejlepší studenti matematiky se o druhém březnovém víkendu sjeli do polského města Chorzów, aby zde poměřili síly ve 26. ročníku mezinárodní matematické soutěže. V silné konkurenci pěti desítek studentů z Přerova, rakouského Grazu a Chorzówa zabodovali také mladí matematici bíloveckého gymnázia. Domů si tak odvezli nejednu medaili.

„Naše gymnázium reprezentovalo dvanáct žáků, pět z nich se umístilo na medailových pozicích,“ pochvaloval si Vít Schindler, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.

TŘI KATEGORIE JEDNOTLIVCŮ A TÝMŮ

Soutěžilo se ve třech kategoriích, podle věku účastníků. Nejmladší žáci bojovali s matematickými úlohami v kategorii C, v níž nejvíce zazářila Marta Čermáková. Třetí místo obsadil druhý z bíloveckých studentů Michal Bravanský. Dařilo se také v kategorii B určené pro první a druhé ročníky gymnázia, kde druhou příčku vybojoval Jakub Michna.

Studenti třetích a čtvrtých ročníků se mezi sebou utkali v kategorii A. Úspěch v ní zaznamenali opět dva matematici bíloveckého gymnázia druhé místo obsadila Bára Tížková a hned za ní skončil Jiří Nábělek.

Další úspěchy pak přišly v soutěži týmů. „V soutěži týmů obsadili naši studenti druhé místo v kategorii C a třetí místa v kategoriích A a B,“ doplnil informaci ředitel gymnázia v Bílovci, které před několika lety stálo u zrodu této soutěže společně s lyceem v Chorzówě. Na přípravě jednotlivých matematických úloh, které jsou na úrovni mezinárodních matematických olympiád, se podílejí také pedagogové z Univerzity Palackého v Olomouci nebo z univerzit v Chorzówě a Grazu.

Kromě toho, že musí soutěžící zvládnout vyřešit složité příklady a zapeklité matematické úlohy, musí se vypořádat i s jejich zadáním v angličtině, protože se jedná o soutěž mezinárodního rozměru.