V dalších týdnech se navíc k aplikaci vakcín přidají i lékaři z ambulancí. Solidaritu s maximálním vytíženými zaměstnanci projevují lidé i firmy.

Novojičínská nemocnice aktuálně hospitalizuje 100 covidových pacientů, z toho 12 nemocných je ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci. Zdravotníci o ně pečují na třech standardních odděleních, na dvou v rámci intenzivní péče a také na detašovaném pracovišti ve Vítkově. „Počet pacientů je v posledních dnech stacionární, ale stále máme velké vytížení intenzivních lůžek,” říká MUDr. Jakub Fejfar, předseda představenstva nemocnice.

Novojičínsko pokryla vydatná vrstva sněhu. Takto to vypadalo v pátek 10. prosince dopoledne na Odersku, v okolí Studénky či Kunína.
OBRAZEM: Sníh vytvořil na některých místech Novojičínska pěkné scenérie

Ta nedávno také pomohla nemocnici v Opavě, kdy převzala do své péče pacienta s covid-19 na LDN. V Novém Jičíně probíhá několik týdnů léčba nemocných s koronavirem i prostřednictvím monoklonálních protilátek, zdravotníci je aplikovali již 270 lidem. Odběrové místo na PCR testy v areálu nemocnice každý den obslouží téměř 250 osob, v drtivé většině se jedná o indikované pacienty.

Do očkovacího centra si denně přijde v současné době pro vakcínu 350 osob, kdy převládá zájem o třetí posilující dávky a kapacitně je připraveno na téměř dvojnásobný počet příchozích. „Přes náročnou personální situaci pomáháme Moravskoslezskému kraji očkovat klienty sociálních zařízení mobilním očkovacím týmem, který už také minulý týden aplikoval vakcínu zaměstnancům jedné z největších firem v Nové Jičíně,” pokračuje hlavní sestra novojičínské nemocnice Eva Jalůvková a doplňuje jednu aktualitu: „Těší nás, že se nám hlásí o pomoc zájemci z řad lékařů, kteří by nám měli vypomáhat s očkováním v nemocnici, čímž dokážeme udržet minimální čekací doby i přes případný zvýšený zájem.”

Sněžení od rána komplikuje dopravu na silnicích v Moravskoslezském kraji.
Nehody v MS kraji: Dálnici u Klimkovic zablokoval kamion, bouralo se i jinde

Aktuálně má novojičínská nemocnice několik desítek zaměstnanců v pracovní neschopnosti, je tak potěšující, že i nadále v náročné péči o covidové pacienty zdravotníkům pomáhá šestice vojáků. Navíc se jako dobrovolníci hlásí i studenti zdravotnických škol. „V minulých týdnech zde vypomáhali dva studenti Agel Střední zdravotnické školy z Ostravy a v těchto dnech máme k dispozici další čtyři studentky z místní zdravotnické školy a ve Vítkově pomáhají další dvě studentky zdravotnické školy z nedalekých Oder,” uvádí hlavní sestra.

Solidární přístup lidí i firem z regionu se všemi zdravotníky ji těší. „Děkujeme za všechny pozornosti, vždy nám takový přístup dodá novou sílu. Je opakovaně vidět už od počátku pandemie, že v našem regionu žijí skvělí a dobrosrdeční lidé,” vysvětluje Jalůvková s tím, že nejčastěji je poděkování formou gastronomických dobrot, kreslených přání k vánocům od dětí ze školek a milá slova jako poděkování za péči o příbuzné, kteří u byli v nemocnici hospitalizovaní.