Zákulisí předávání státních vyznamenání poodhalil Jiří Raška, jenž obdržel medaili Za zásluhy I. stupně, při neformálním posezení ještě před zasedáním. To, že jej na vyznamenání navrhla starostka Zdeňka Leščišinová, vůbec netušil. „Dozvěděl jsem se to až po akci,“ poznamenal Raška s tím, že se bude muset starostce nějak revanšovat. „Samozřejmě, že mi vrtalo hlavou, jak jsem se tam mohl dostat. Ani ve snu mě totiž nenapadlo, že bych někdy mohl být takto vyznamenaný. Až když jsem dostal první dopis z prezidentské kanceláře, tak mi to připadalo takové divné a byl jsem nesvůj a hodně nervní,“ přiznal legendární skokan.

Tomu, že by měl skutečně dostat vysoké státní vyznamenání, ale pořád nemohl uvěřit. „Sleduji to každým rokem a vím, že tam bývají mí známí kolegové sportovci. Ale dumal jsem pořád nad tím, jestli někde není nějaká chyba nebo omyl. Když ale přišel druhý dopis a mezitím i několik telefonů s vedením kanceláře, tak už jsem začínal věřit. No, bylo to pro mě obrovské, ale o to milejší překvapení,“ vyznal se Raška, který podle pokynů z prezidentské kanceláře o tom, že má medaili převzít, nikomu neřekl. Starostka Leščišinová se to tak prakticky dozvěděla až krátce před přímým přenosem, i když se snažila informace o oceněných získat již od června. Paradoxní je, že i ona svou nominaci tajila do poslední chvíle. „Bála jsem se, že kdyby to nevyšlo, tak by to byla ostuda,“ vysvětlila.

Raška a další ocenění se s prezidentem Václavem Klausem setkali již v šest hodin večer před akcí, kdy si je hlava státu pozvala do salonku. „Říkal, že to letos udělal poprvé, a zdůvodňoval to tím, že tam už pak je málo času a mnoho lidí. Takže nechtěl být s těmi lidmi jen na pódiu při oficiálním předávání a gratulacích. Přišel s manželkou Livií a měli jsme asi tři čtvrtě hodiny času na to, abychom se pobavili v úzkém kruhu,“ pokračoval Raška.

S prezidentem Václavem Klausem se Jiří Raška už se několikrát osobně setkal. „Naposledy v Turíně na olympiádě, kdy jsme si zavzpomínali a popovídali o lyžování,“ dodal slavný olympionik.

Po akci už prý skutečně mnoho prostoru na řeči nebylo.

„To už jsou tam davy lidí, samé focení a toho času už je minimum. Prezident tam tak cirkuluje. Vždyť při samotné slavnosti bylo asi sedm set lidí a pak ještě přibyli další pozvaní na raut,“ přiblížil situaci Raška.

A co na další Raškovo ocenění řekla manželka Věra? „Ona takové věci neřeší. Když jsme se brali, nebyl jsem žádnou hvězdou, teprve jsem se pokoušel někam probojovat. Bere to rozumně. Věděla, co ji bude čekat. Sliboval jsem jí sice, že chci jet jen pětkrát na to vánoční turné a končím, ale nakonec jsem tam byl desetkrát jako závodník a pak ještě mockrát jako trenér nebo host. Ale ona už to bere tak, jak to je,“ uzavřel Jiří Raška.