Rakovina tlustého střeva, smutná statistika České republiky. Žádná jiná země na světě totiž nedosahuje takového podílu mužů s tímto nádorovým onemocněním jako my. Špatnou zprávu si před nedávnem musel vyslechnout i Jiří Týc, kterému se den ze dne obrátil život naruby. Byl to však právě on, kdo jako první v Komplexním onkologickém centru v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně (KOC NsPNJ) podstoupil vyšetření magnetickou rezonancí a následně byl úspěšně operován. Ještě neuběhl ani měsíc od chirurgického zákroku a on se mohl přijít podívat na včerejší slavnostní odhalení špičkového přístroje od společnosti Siemens.

„Jak jsem tady přišel, měl jsem tmu, a tady mi ukázali světlo v dálce a zachránili mi život,“ řekl Deníku vitální pan Týc. Operaci podstoupil 3. května a o týden později mohl jít uzdravený domů, a to i díky magnetické rezonanci, která zákeřný nádor detailně zobrazila lékařům. „Příliš si toto vyšetření nepamatuji. Byl jsem na tom psychicky i fyzicky velice špatně. Musím ale ocenit fantastický přístup primáře Škroviny, jeho kolektivu i všech sestřiček. Byl to úžasný lidský přístup,“ pochvaloval si Jiří Týc.

Magnetická rezonance se nachází v novém objektu, který byl postaven v loňském roce v rekordním čase. Od listopadu je zde umístěna širokospektrální počítačová tomografie, nyní zde přibyl nejmodernější skener lidského těla. „Nukleární magnetická rezonance je pro zachování komplexního onkologického centra (jedno ze 13 v ČR – pozn. red.) nezbytná. Je totiž jednou z podmínek toho, aby mohl být obhájen statut, což se nám letos v lednu povedlo,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Nykel.

Specialitou tohoto přístroje je onkologický software umožňující odhalit nádorové bujení ve velmi časném stádiu. „Rovněž je pro pacienty i lékaře novojičínské nemocnice důležitá včasná dostupnost a získání výsledků v reálném čase,“ doplnil mluvčí NsPNJ Miroslav Fajkus. Největším zdravotnickým zařízením v okrese jen za loňský rok prošlo přes šest tisíc pacientů s diagnózou rakovina. „Je nutné si uvědomit, že rakovina si nevybírá a jednou z hlavních podmínek úplného vyléčení pacienta je včasná diagnóza. Právě z tohoto důvodu je magnetická rezonance velkou nadějí pro mnoho onkologických pacientů,“ připomíná ředitel Nykel s tím, že úspěšnost léčby těchto pacientů je vysoká. „Dosahuje čtyřiceti sedmi procent, což je velmi příznivé číslo,“ dodává.

Magnetickou rezonance Magnetom Avanto dodala společnost Siemens. Jde o celosvětový skener poslední generace s bezodpadovou technologií, kde se povrchové cívky skládají na pacientovi jako stavebnice. Tento systém přináší lepší pokrytí zobrazované anatomie. Magnetická rezonance nepomáhá pouze onkologickým pacientům, ale například i při řešení náhlých mozkových příhod.