Brána otevřena započala svůj druhý rok existence. Kulturní a volnočasové aktivity, pořádané v období projektu, jsou zaměřeny na rozšíření povědomí turistů i obyvatelů o určité kultuře. Rok 2009 tedy bude ve znamení kultury japonské.

Prvním počinem tohoto projektu bude výstava s názvem Samurajská sláva, která začne ve čtvrtek 19. března v sedmnáct hodin v prostorách Lašského muzea v Kopřivnici. Návštěvníci jejím prostřednictvím nahlédnou do sbírek Náprstkova muzea. „Jedná se zejména o část japonské historie, o kterou se zajímali evropští cestovatelé a nadšenci převážně z období Tokugawa, to znamená z let 1603 až 1868,“ uvedl pracovník Lašského muzea Jan Ražnok. Kromě tradičního japonského brnění a zbraní, budou k nahlédnutí také například dřevořezby. Výstavu uvede odbornou přednáškou japanoložka Alice Kreamerová, kurátorka japonských sbírek Náprstkova muzea. Aikido Kopřivnice pak zpestří návštěvníkům program exhibicí bojového umění se zbraní. Jako pomyslnou třešničku na dortu připravili pořadatelé pro návštěvníky drobné japonské překvapení.

Ačkoli se jedná o akce zaměřené na širokou veřejnost, na své si přijdou i specializovaní zájemci. Japonská kultura bude totiž v projektu nahlížena z různých aspektů. „Záměrem projektu je i propagovat jednotlivé kopřivnické kulturní a jiné instituce. Jejich aktivity a město jako celek, které má co nabídnout místním občanům i turistům, kterých do Kopřivnice zavítá zhruba sto padesát tisíc za rok,“ připomenul Ražnok s tím, že program bude navazovat i na tradiční akce, jako je Den dětí.