VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové měst a jejich ohlédnutí

Nový Jičín – Čtyřleté volební období za několik dnů skončí. Je možné, že za pár měsíců budou na radnicích sedět zcela jiní starostové i jejich zástupci.

12.10.2010
SDÍLEJ:

Radnice v Novém Jičíně. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

O děních ve městecjh jsme se jako redakce Novojičínského deníku snažili v rámci možností informovat, ať už o dobrých věcech nebo o těch špatných. Reakce vedení města bývalý různé. Někdo naše texty nekomentoval, jiný třeba zveřejňoval komentáře ve svém zpravodaji.

Nyní jsme dali prostor těm, kteří by měli nést na svých bedrech největší zodpovědnost za chod města i jeho současnou tvář, a dvěma starostkám a sedmi starostům jsme položili stejnou otázku - Co se Vám v tomto volebním období povedlo, a co naopak považujete za neúspěch?

Odpověděli, jak uznali za vhodné. Nikoho jsme neomezovali v délce příspěvku. Názory představitelů na jejich práci i práci zastupitelů a celé radnice publikujeme v nepozměněné formě, jak jsme je obdrželi.

Věra Michnová, starostka Štramberku:

Za úspěch považuji všechny velké investiční akce, které se povedly, ale také to, že se nám podařily opravit schody do areálu hradu od Náměstí, vstupní bránu do Národního sadu, kapličku v Národním sadu, veřejné WC a jejich celoroční zprovoznění, výměna oken na DPS na Bařinách a v Domě služeb,vybavení ZŠ, skvělé oslavy města v roce 2009, do kterých se zapojilo celé město- občané, úřad, školy i školky, spolky, sdružení, podniky i podnikatelé, vydali jsme nádherní knihy o Štramberku, umístili pamětní desky našim významným rodákům a zajímavým osobnostem, zvládli jsme dvoje povodně, návštěvu velvyslanců EU a jiné věci a aktivity.
Co se nám nepovedlo je omezení dopravy přes město a vybudování odstavného parkoviště. Tato záležitost trápí všechny.

Jiří Dener, starosta Fulneku:

Hodnocení toho, co se nám povedlo či naopak, ponecháme na občanech.

Pavel Matůšů, starosta Oder:

Myslím si, že to byla především investiční výstavba a čerpání finančních prostředků z EU, za čtyři roky jsme prostavěli cca 190 milionů Kč a získali 90 milionů Kč na dotacích.

Mezi nejvýznamnější akce patří : oprava Dělnického domu v Odrách, dostavba sportovně rekreačního areálu, nadstavba domu č.p. 311-313 na Třídě osvobození -9 bytových jednotek, MŠ Čtyřlístek – zateplení a výměna oken, Dopravní hřiště Odry, revitalizace zámeckého parku v Odrách, výstavba muzea Oderska.

Za neúspěch z mého pohledu považuji, že se městu nepodařilo odkoupit areál bývalého ČSAD od firmy CRANIO. Šlo o rozsáhlý areál s výbornou dopravní dostupností, který mohlo město využít ke svým záměrům (sběrný dvůr, manipulace dřeva z městských lesů, pila, popřípadě další komunální služby či hasiči).

Milan Strakoš, starosta Příbora:

Výsledky je nutno porovnávat a dát do souvislosti s náladou a spokojenosti občanů města. Díky finančním prostředkům Evropské unie, které se nám daří čerpat byly opraveny školská zařízení, část objektů v městské památkové rezervaci, byla zahájená stavba obchvatu města směrem na Kopřivnici a modernizována infrastruktura. Na velmi dobré úrovni je čistota a pořádek ve městě. V neziskových organizacích pracuje spousta nadšenců, kteří mají zájem město rozvíjet. Především to vidím jako velké plus pro budoucnost města. Schválení strategického plánu rozvoje města v roce 2008 byly zároveň stanoveny priority, které se postupně daří plnit. Na jedné straně se nám podařilo odprodat velkou část bytového fondu, na straně druhé se nepodařilo zahájit novou bytovou výstavbu.

Neúspěšná byla naše žádost vůči státu ohledně převodů nevyužívaných objektů bývalých skladu v centru města, kde měly vzniknout startovací byty pro mladé rodiny a nebytové prostory pro služby a obchod. V samém závěru volebního období jsme se stali hostitelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví, což Příbor znovu zviditelnilo v celé České republice.

Sylva Kováčiková, starostka Bílovce:

Městu se povedlo: investovat do sportovních zařízení, vybudovat bezbariérové přístupy ke kapli sv. Barbory a Domu kultury Bílovec, čímž došlo k rozšíření návštěvnosti, vydat knihu Významní rodáci a osobnosti Bílovecka, zavést na území města nové akce (již třetím rokem se zapojujeme do Evropského týdne mobility, již třetí rok připravujeme na den 11. 11. Martinský trh.). V současné době se podařil zahájit projekt digitalizace kina Radost uvolněním prostředků na zpracování projektové dokumentace a oživit bílovecký zámek pořádáním různých kulturních akcí, je připravována rekonstrukce muzea. Podařilo se prosadit opravu budovy železniční stanice v Bílovci a připravit studii na rekonstrukci autobusového nádraží.

Městu se nepovedlo i přes aktivní snahu vedení města nalézt partnera pro provozování podnikatelských aktivit v prostorách zámku a přilehlých pozemcích (například v oblasti stravování, ubytování, pořádání konferencí, vzdělávání školní mládeže a Wellnes aktivit). V této souvislosti byli osloveni významní čeští podnikatelé i podnikatelské subjekty. Jejich reakce byly bohužel záporné většinou s ohledem na vzdálenost od místa jejich působení. Dále se nepodařilo opravit radniční sklep, který mohl sloužit jako další prostor pro kulturní činnost ve městě.

Ladislav Honusek, starosta Studénky:

V průběhu volebního období se i přes nepřízeň daňových příjmů (cca 26 milionů Kč) podařilo na investice a opravy zajistit téměř 100 milionů Kč a zajistit dotaci na odkanalizování ve výši cca 99 milionů Kč.

Nepodařilo se zajistit výstavbu bytových domů a to ani prostřednictvím investora.

Stanislav Hrabbovský, starosta Frenštátu pod Radhoštěm:

Podařilo se nám dát dohromady více než třicet projektů, z nichž některé jsou ve fázi přípravy, jiné běží a některé již skončily. Z akcí, které se povedly to je určitě zavedení E-aukcí, čímž město ušetřilo 5,6 milionu korun. Určitě chci vzpomenout rekonstrukci a přístavbu Mateřské školy Školská za 45 milionů korun. Další akce je rozjednaná, a tou je okružní křižovatka u Kyčery, projekčně i se stavebním povolením je připravena vlaková zastávka Frenštát pod Radhoštěm. A za úspěch považuji také skutečnost, že jsme si za celé období nemuseli vzít úvěr, vše jsme dokázali pokrýt z rozpočtu města, ať už to byly akce jako vodovod na Bezručové ulici, chodníky v hodnotě asi 17 milionů korun a připravili jsme další vodovod na Kopané, kde byla kompliovaná situace.

Dluh cítím v otázce kanalizace na Planiskách a Kopané.

Josef Jalůvka, starosta Kopřivnice:

Za úspěch považuji to, že se podařilo na začátku volebního období vytvořit tým z řad zastupitelů, občanů, firem a institucí, který vytvořil strategii města na příštích 15 let. Ta je už dnes naplněna na více než 50procent a podařilo se zajistit více než 400 milionů Kč z dotací na jednotlivé subjekty.

Za neúspěch považuji, že se nám nepodařilo do tohoto dění vtáhnout opoziční zastupitele, kteří zaujímají po celé období tvrdě destruktivní postoj.

Ivan Týle, starosta Nového Jičína:

Většina volebního programu splněna a navíc jsme získali z jiných zdrojů (EU, ČR, zahraniční fondy) 570 milionů Kč, o neúspěchu nevím.

Autor: Ivan Pavelek

12.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 28.5.2018,a:10.8.2018, místo výkonu práce okres Nový Jičín s výjezdy na Opavsko. Náplň práce: Úklid suti, vyvážení suti, navážení štěrku, hutnění materiálu. Praxe není nutná. Kontakt se zaměstnavatelem po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Josef bilý, Masarykova, č.p. 396, 742 45 Fulnek 1. Informace: Josef Bilý, +420 704 095 308.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:9.4.2018.A:13.8.2018 Místo výkonu práce:Školní jídelna, Pohořská 8, Odry. Přijmeme kuchaře/kuchařku na plný pracovní úvazek, poloviční pracovní úvazek nebo i na dohodu o provedení práce.Požadavky: Praxe 3 roky, řidičské oprávnění.Náplň práce: Výroba studených a teplých pokrmů. Pracovní doba: 6:00-14:30 hod. Nabízíme: 25 dnů dovolené, stravování za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Paní Schwarzová - telefonicky v pracovní dny: 8-14 hod., na tel.: 556 731 909. Pracoviště: Základní škola odry, pohořská 8, příspěvková organizace, Pohořská, č.p. 1010, 742 35 Odry. Informace: Marcela Schwarzová, +420 556 731 909.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 150 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání Lektoři anglického jazyka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 13.8.2018, Jazyková škola TOP School hledá pro svou pobočku v Novém Jičíně vhodné kandidáty(tky) na pozici: Lektor cizích jazyků - angličtina. Očekáváme výborné jazykové znalosti, skvělé komunikační dovednosti, kreativitu, samostatný a zodpovědný přístup. Výhodou je pobyt v zahraničí anebo praxe v oboru. Nabízíme zajímavou a zodpovědnou práci v příjemném kolektivu. V případě, že se cítíte být touto nabídkou osloveni, zašlete svůj strukturovaný životopis společně s krátkým motivačním dopisem na email a do předmětu zprávy uveďte: Lektor anglického jazyka - Nový Jičín., Kontakt: tel.: 773 200 468, e-mail: andrea.georgiev@topschool.cz,kontaktní osoba p. Bc. Andrea Georgiev. Pracoviště: Top school s.r.o. - pracoviště nový jičín, B. Martinů, č.p. 1885, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Andrea Georgiev, +420 773 200 468.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 120 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista - pracovník na zemědělské farmě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:4.4.2018.A:10.8.2018. Místo výkonu práce Jerlochovice a okolí. Řidičský průkaz - traktor (osobní automobil výhodou). Praxe v zemědělství vítána. Vhodné i pro absolventy zemědělských oborů - vyučen v oboru výhodou. Zájemce musí být přizpůsobilý pro práci v zemědělství - soboty i neděle. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od pondělí do pátku v čase 8:00 -10:00 hodin.. Pracoviště: Jiří ševčík, 742 45 Fulnek 1. Informace: Jiří Ševčík, +420 608 709 466.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedním z těch, které přijme na radnici starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová (vlevo), bude i bývalý skvělý skokan Jaroslav Sakala.

Účastníky memoriálu přijme starostka města

Extáze. Ilustrační foto

Kriminalisté ostravského „toxi týmu“ bojují s výrobci drog

Výbuch kotle vážně zranil muže v Bílově na Novojičínsku

Krátce před úterní půlnocí vyslalo operační středisko záchrannou službu do jednoho z domů v Bílově. Na pomoc vážně poraněnému pacientovi vyrazila zdravotnická pomoc z nedalekého Bílovce a Fulneku.

S nákupem školních potřeb neotálejte. Kupujte však jen to potřebné

Tužky, pera, penály, barvy. Nejen to vyžadují třídní učitelé po dětech při nástupu do školy. Někteří rodiče aktivně nakupují školní potřeby již během prázdnin.

Novojičínští policisté pátrají po neznámém muži

Novojičínští policisté pátrají po muži, který se měl v pondělí 9. července kolem 16 hodiny dopustit podvodu na pobočce České pošty v ulici Karla Kryla.

Opravy rondelů letos nebudou. Nový Jičín ale stejně neminou

Jako blesk z čistého nebe doputovala na jaře letošního roku na novojičínskou radnici zpráva, že se mají během léta opravovat všechny okružní křižovatky na hlavním průtahu města na mezinárodní silnici I/57.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT