Časy, kdy člověk přivezl do sběrny druhotných surovin železo či jiný kov a odjel s penězi v kapse či peněžence, končí.

Od neděle budou provozovatelé moci poskytovat platbu za odebrané kovy pouze formou složenky nebo převodem na účet. Zákonodárci si od toho slibují, že ubude případů krádeží kovů.

A tak ti, kteří měli doma nějaké staré „harampádí", se za ně rozhodli zavčas ještě něco utržit.

„Hodně se teď lidé chodí ptát, jak se bude výkup řešit, jestli k nám budou moci dál vozit šrot a podobně. Například tady v Suchdole totiž bylo hodně starých gruntů plných železa a starých strojů. Když se dělal pořádek, tak to k nám postupně navozili," nastínil současnou situaci v Suchdole nad Odrou Jaroslav Richter ze společnosti Anbremetal a pokračoval: „Vůbec z té vyhlášky mají všichni hrůzu a nadávají, jako by to měl být konec světa."

Vyhláška moc nezmění?

Podobně jsou na tom také v Novém Jičíně.

„Zatím k nám lidé chodí, nicméně očekáváme, že se začátkem března to bude mrtvé," sdělila pracovnice společnosti TSR The Metal Company v Novém Jičíně. Vzápětí přiznala, že pro výkupce se toho na rozdíl od dodavatelů až tak moc nezmění: „Jelikož budeme lidem peníze posílat převodem na účet anebo pomocí složenky, znamená to, že po nich budeme stále chtít občanku a iniciály, jako dosud."

Na čem se téměř všichni oslovení shodli, je „funkčnost" vyhlášky, která si klade za cíl omezit rozkrádání železa.

„Určitě se tím ničemu nezabrání. Spíš si myslím, že to bude naopak," řekl Milan Guman ze společnosti Metal Faktor v Kopřivnici s tím, že podle něj na změnu doplatí zejména drobní dodavatelé: „Komplikace přinese vyhláška těm, kteří přijdou se sběrem za třicet čtyřicet korun, což jsou vesměs důchodci, již vyklidí garáže a podobně."

Nepotřebný šrot

Ve sběrně ORC Group v Šenově u Nového Jičína se na změny připravují také, tisknou formuláře a obstarávají další potřebné věci.

I tamní provozovatelka si myslí, že vyhláška přinese problémy nejen provozovatelům, ale třeba i starším lidem, kteří se jen budou chtít zbavit nepotřebného šrotu.

„Mnoho z nich totiž nemá účty a jít se složenkou někam na poštu pro ně může být zatěžující," uvažovala Petra Orlitová.

V Suchdole nad Odrou, ve druhé tamní sběrně, už si taky vyslechli svoje.

„Lidi nám tady nadávají, že budou muset běhat na poštu, že to je komplikované a tak dále. Jako bychom za to mohli my," nechala se slyšet pracovnice sběrny, jež redakci uvedla jméno, ale nepřála si jej uvádět v novinách.

„Zatím to nezačalo fungovat, takže se k tomu více vyjadřovat nemohu, ale nadávek už jsme si vyslechli dost," podotkla.

V suchdolské sběrně společnosti Anbermetal nyní zvažují, jak se k nové situaci postaví.

„Když k nám někdo přinese pár kilo železa, tak náš zisk nebude takřka žádný anebo korunový, protože budeme muset zaplatit za převod. Po dodavateli to nebudeme moci chtít, takže nevím, jak to bude s výkupem od drobných dodavatelů. Jestli nakonec nebudeme vykupovat hlavně od těch velkých," dodal Jaroslav Richter ze suchdolské sběrny kovů.

V několika dalších oslovených sběrnách druhotných surovin se buď tvářili, že právě nemají čas, nebo rovnou vzkázali, že se k novince ve věci výkupu kovů nebudou vyjadřovat.