Pokud chcete i vy malého Tomáška podpořit a přispět na jeho náročnou léčbu, máte na to sice už jen pár dní, nicméně pomoc není nijak složitá. Stačí, když víčka z každé PET lahve, kterou otevřete, nevyhodíte, ale odevzdáte je na některém z kopřivnických sběrných míst tak, jako to již udělaly tisíce lidí.
Vršky jsou z kvalitního plastu
Důvod, proč se sbírají právě víčka, je jednoduchý. „Vršky jsou vyrobeny z velice kvalitního plastu, a proto je lze prodat firmám, které z nich zpracovávají takzvaný granulát, využívaný například při výrobě obalových fólií," vysvětlila tisková mluvčí kopřivnické radnice, kde se vršky hojně sbírají, Lucie Petříčková. Kilo plastových uzávěrů se podle jejích informací vykupuje za 4 až 6,50 korun a sbírat lze nejen vršky od PET lahví, ale také od mléka a džusů.
Podobná sbírka zachvátila Kopřivnici již v loňském roce, kdy se zaměstnanci radnice rozhodli touto formou pomoci nemocné Karolínce. Tehdy obyvatelé města nasbírali neuvěřitelných 1,6 tuny plastových uzávěrů v hodnotě 10 419 korun. Díky této částce a příspěvku města získala Karolínka chodítko, s nímž se nyní může samostatně pohybovat.
Ani osud Tomáška nenechává lidi lhostejnými, do sbírky přispívají jak místní, tak lidé z nejrůznějších koutů naší země. „Moc nás těší, že se do sbírky zapojili i lidé z jiných měst. Mezi nejvzdálenější přispěvatele patří rodina ze Cvikova v okrese Česká Lípa, a balíček s víčky doputoval dokonce i ze slovenské Bojnice. Přidaly se také celé firmy a organizace," uvedla koordinátorka akce Marta Marková.
Nejvíc sbíraly děti ve školách
Vzápětí doplnila, že nejpilněji sbíraly hlavně školy, například kopřivnická Mateřská a Základní škola Motýlek, škola dr. Milady Horákové, sv. Zdislavy nebo mimokopřivnické školní zařízení ze Starého Jičína nebo Hukvald a další. „Kromě škol přivezli 50 a více kilogramů také pracovníci Slumeka, VOP Nový Jičín, krajského úřadu či senioři z Bohumína. Nezanedbatelné množství 173 kilogramů odevzdali lidé do sběrné nádoby u pracoviště informací ve vestibulu kopřivnické radnice," dodala Marta Marková.
Tomáškovi, pro kterého je sbírka určena, byla hned po narození diagnostikována Chiariho malformace, tedy vrozený strukturální defekt mozečku, a hydrocefalus, neboli zvýšená akumulace mozkomíšního moku v dutinách mozku. K již tak závažným onemocněním se posléze připojila ještě epilepsie.
Kvůli svému onemocnění pobývá šestiletý Tomášek často v nemocnici a již několikrát musel podstoupit náročnou operaci hlavičky. Zdravotní stav šestiletému chlapci nedovoluje chodit, samostatně se najíst a napít ani správně mluvit. Pravidelně proto navštěvuje fyzioterapeuta a rehabilitace s cílem naučit se samostatnosti, což stojí nemalé peníze.