Po dvou měsících, kdy byla v Kopřivnici ukončena pátá charitativní sbírka víček pro Jiříčka z Frenštátu pod Radhoštěm, se ve městě začaly sbírat vršky nanovo. Od začátku listopadu mohou lidé shromažďovat plastové uzávěry různých typů tentokrát na pomoc třináctileté Andrejce, která trpí omezenou hybností končetin.

„Andrejka se proto pohybuje na invalidním vozíku, kratší trasy pak zvládá pomocí chodítka. Z případného výtěžku z nasbíraných vršků chceme pořídit chodítko, které by Andrejka měla trvale ve své škole, aby jej nemusela denně převážet z domu,“ vysvětlila účel aktuální sbírky Žaneta Minksová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví kopřivnické radnice.

Sbírka ve městě potrvá opět několik měsíců a ukončena bude 30. srpna příštího roku. Odevzdávat nashromážděné barevné uzávěry mohou lidé z Kopřivnice, místních částí a okolí na tradičních místech, kterými jsou vestibul radnice, městská knihovna a její pobočky na sídlišti Sever a dále v částech Lubina, Vlčovice a Mniší. Sběrná místa se nacházejí také v Základní škole sv. Zdislavy, Základní škole a Mateřské škole Motýlek, Základní škole a Mateřské škole Kopřivnice, Lubina a Mniší anebo v kopřivnickém domě dětí a mládeže.

A které vršky jsou pro sbírku vhodné? „Sbíráme víčka od běžných PET lahví, od mléka nebo třeba džusů,“ uvedla pracovnice odboru sociálních věcí a zdravotnictví, a zároveň upozornila, že vršky od aviváží, pracích prostředků ani chemikálií do sbírky nepatří.

Lidé v Kopřivnici si na charitativní sběr vršků zvykli a rádi pomáhají tam, kde je potřeba. To ukazuje také výsledek předešlé sbírky, kdy se podařilo nasbírat 1101 kilogramů víček. Jejich prodej vynesl celkem 8547 korun.

„V závěru října se uskutečnilo předání výtěžku. Peníze přispěly na zakoupení kompenzační pomůcky, v případě Jiříka digitálního naslouchadla,“ doplnila Žaneta Minksová.