Ti, kteří si oblíbili sbírání různých typů plastových uzávěrů, by měli zpozornit. Město Kopřivnice, respektive tamní radnice, pokračuje v nastoleném trendu a tímto způsobem pomáhá dětem se složitým životním osudem.

Zatímco do září letošního roku se sbíraly víčka pro šestiletou Karolínku, která trpí onemocněním zvaným svalová hypotonie s dystrofií, tedy postupným úbytkem svalové síly, od nynějška poputují víčka na léčbu stejně starého chlapce.

Tomu byla po narození diagnostikována Chiariho malformace, neboli vrozený strukturální defekt mozku a Hydrocefalus, což je zvýšená akumulace tekutiny mozkomíšního moku v dutinách mozku, posléze také epilepsie. „Kvůli svému onemocnění pobývá Tomášek často v nemocnici a již několikrát muset podstoupit operaci hlavičky. Zdravotní stav mu nedovoluje chodit, samostatně se najíst a napít, ani správně mluvit," vysvětlila tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková důvod, proč je sbírka uzávěrů určena právě jemu.

Malý chlapec musí pravidelně cvičit s fyzioterapeutem a rehabilitačním pracovníkem, se kterými se snaží naučit samostatnosti. Způsob, jak jim v jejich nesnadném boji pomoci, je přitom navýsost jednoduchý. „Chcete-li Tomáška podpořit a přispět na jeho náročnou léčbu, můžete začít hned příštím víčkem, které nevyhodíte, ale odevzdáte jej na některém ze sběrných míst v místních školách, dětském centru Motýlek, domě dětí a mládeže, městské knihovně nebo vestibulu městského úřadu," vyzvala všechny ke spolupráci Lucie Petříčková.

Sbírky víček z PET lahví jsou v dnešní době velmi oblíbené z toho důvodu, že jsou vyrobena z velice kvalitního plastu. Lze je tedy prodat specializovaným firmám, které z nich zpracovávají takzvaný granulát, který se využívá například při výrobě pytlů na odpadky nebo obalových fólií. „Kilogram plastových uzávěrů se vykupuje za čtyři koruny až šest padesát. Během sbírky vršků pro Karolínku, která trvala od května do září letošního roku, se Kopřivničanům podařilo nasbírat přes jeden a půl tuny uzávěrů, jejichž prodejem se utržilo téměř deset a půl tisíce korun. Díky této částce a příspěvku města tak Karolínka dostala vytouženou zdravotní pomůcku, s níž se nyní může samostatně pohybovat," dodala na závěr tisková mluvčí s tím, že sbírka vršků pro Tomáška potrvá do 31. července příštího roku. Tři nejlepší sběratele odmění radnice drobnými dárky.