Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně hostil v sobotu kvalifikační turnaj na mistrovství republiky ve scrabble. Asi půl století stará desková hra si rychle našla své místo a nyní má i svou českou asociaci. Turnaje v Novém Jičíně se zúčastnilo na šedesát hráčů, z většiny profesionálů, mezi nimiž nechyběl ani bývalý mistr republiky Pavel Podbrdský, současný juniorský mistr republiky Jakub Závada, člen kapely Nerez Vít Sázavský a známý scrabble-nadšenec Jaromír Nohavica.

Jedná se o druhý turnaj pořádaný v Novém Jičíně. „Už loni se nám to podařilo uspořádat, byl to náš první kvalifikační turnaj, a letos jsme to zkusili uspořádat na jiném místě ještě jednou. Myslím si, že tenkrát byli lidi vesměs spokojení. Letos by to mohlo být ještě lepší, protože máme lepší prostory a lepší zázemí,“ sdělila Dana Závadová, pořadatelka, s tím, že bez pomoci města by se něco podobného jen špatně pořádalo.

Turnaj vypukl úderem deváté hodiny. Účastníci zasedli ke stolům podle předem rozlosovaných čísel. „Jsem tu poprvé, vlastně mě sem dotáhl manžel. Já sama hraji scrabble už asi sedm let, ale spíš přes počítač. Dneska to bude zoufalé,“ smála se Jana, jedna z hráček turnaje. Jaromír Nohavica, mistr České republiky v roce 1997, zasedl ke stolu spolu s Richarden Valentem, mladé naději hráčů scrable. „Myslím si, že to bude velmi vyrovnané. Jarek má možná výhodu ve zkušenostech a taktice, ale i tak si myslím, že se bude na co dívat,“ poodhalila členka České asociace scrabble. Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně zařadil letos mezi svou nabídku aktivit i kroužek scrabble.

Na turnaje, podle Závadové, jezdí stabilní počet hráčů. Například v novojičínském kvalifikačním turnaji zasedli pouze dva nováčci. „Máme tady úplné dva nováčky, ti jsou tady poprvé. Ale přijeli i lidé, kteří jezdí jen občas na turnaje a kteří nechtějí mermomocí něco vyhrát, ale spíš si hlavně zahrát s někým na své úrovni,“ upřesnila pořadatelka. Mezi hráči byli jak starší lidé ve věku nad padesát let, tak i děti okolo jedenácti a třinácti let. Na výherce čekaly finanční odměny i praktické, věcné ceny.

Kvalifikační turnaj v Novém Jičíně nakonec vyhrál bývalý mistr České republiky Pavel Podbrdský. Za ním se umístila Iveta Vondrátová a na třetím místě Martin Daněk. Jaromír Nohavica obsadil devatenáctou pozici.