Sobota 17. července byla pro sedlnické obyvatele hlavně dnem zábavy. Od dopoledních hodin tam probíhaly oslavy Dne obce. Asi nejvýznamnější akcí v jeho rámci ale bylo slavnostní otevření hřbitova po rekonstrukci.

„V podstatě jsme dělali celou novou infrastrukturu – zpevněné plochy, parkoviště, kanalizaci, odvodnění ze všech ploch,“ zmínil starosta Sedlnic František Jordánek. Na hřbitov bylo podle něj rovněž nutné přivést vodu, doposud tam byla jen studna, s níž bývaly problémy.

Začal být nedostatek vody a návštěvníci hřbitova neměli čím zalévat. Obec tak byla nucena řešit tuto situaci nádržemi s vodou. „Teď už je tam vodovod. Ale nechali jsme i studnu s pumpou, aby si lidé mohli vybrat, protože některé babičky chtějí na zalévání raději vodu ze studny než tu chlorovanou,“ poznamenal Jordánek.

Nové je rovněž veřejné osvětlení a hlavně, hřbitov má novou dominantu, kterou je kolumbárium. „Nechali jsme udělat schránky, jak to bývá běžné ve městech, na vesnicích již méně. Je tam dvacet šest schránek, které si zájemci mohou zakoupit na uskladnění uren.

Myslím si, že to lidé přivítají, zvláště v současné ekonomické situaci, kdy si mnohé rodiny nemohou dovolit postavit v urnovém háji pomník za mnoho desítek tisíc korun,“ uvedl sedlnický starosta a upřesnil, že obecní radní odsouhlasili, že místo v kolumbáriu bude obec pronajímat za pět set korun na deset let, stejně jako je tomu u hrobových míst.

„Prvotní investice zájemce bude ta, že si za tři a půl tisíce korun koupí zákrytovou desku. Domnívám se, že to není až tak moc peněz, a člověk získá důstojné místo pro uložení ostatků svých příbuzných,“ pokračoval starosta Jordánek a dodal, že se již ozvali čtyři zájemci. Projekt vytvořený na rekonstrukci hřbitova navíc počítá do budoucna s možností výstavby dalších dvou kolumbárií s celkovou kapacitou kolem padesáti schránek.

Platili ze svého

Obec v případě rekonstrukce hřbitova nespoléhala na dotace a veškeré náklady šly z jejího rozpočtu. Celkově šlo o částku kolem 2,4 milionu korun. Dodavatelská firma zahájila práce v květnu a skončila ve čtvrtek 15. června.

„Vzhledem k počasí mohli v klidu pracovat pouze tak měsíc, ale musím říci, že se dodavatel s tím bahnem a těžkými podmínkami vypořádal perfektně a stihl to, jak jsme chtěli, na dnešní den obce,“ pochvaloval si Jordánek, jenž krátce promluvil k několika desítkám účastníků otevření hřbitova poté, co jej posvětil farář Karel Doležel.

Těm, co přišli, se nový hřbitov líbí. „Nějaké úpravy už se tu musely udělat. Hlavně v zimě, když tu člověk přišel, tady byla hrozná břečka. Teď to je nádherné. Jenom aby se o to v zimě starali. Jediné, co mi tady schází, je nějaká hrobka pro mě,“ řekl s úsměvem Jan Galia.

Hřbitov se hodně líbí také Editě Koslerové. „Je to opravdu důstojné místo. Podobně jako to mají třeba v Příboře nebo Mošnově. Jen mě mrzí, že někteří kritizují, že tady nejsou stromy a tak. Ale asi si neuvědomují, že na podzim, když začne padat listí, by to někdo musel udržovat. A lidi na to nejsou. Osobně jsem spokojena. Velmi se to líbilo i mému synovi, který přijel ze Slovenska. Myslím si, že je to dobrá vizitka obce,“ řekla Koslerová

Den obce byl pro Sedlnické již podruhé příležitostí k slavnostnímu otevření nějakého zařízení. Loni otevřeli rekonstruovanou školku, letos hřbitov. „Pevně věřím, že příští rok budeme mít na den obce nové chodníky,“ uzavřel sedlnický starosta Jordánek.