Kdyby v okrese nastoupili do zaměstnání všichni práceschopní lidé, obsadili by osmdesát a půl tisíce pozic. Současná nezaměstnanost však má za následek, že sedm tisíc z nich musí místo každodenního vydělávání peněz pravidelně navštěvovat úřad práce.

Z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vyplývá, že aktuální míra nezaměstnanosti na Novojičínsku je 8,2 procenta a po dlouhé době se tato hodnota dostala, byť jen o jednu desetinu, pod celorepublikový průměr. „Vývoj nezaměstnanosti ovlivnil pokračující nárůst celkového počtu absolventů. Z celkového přírůstku absolventů tvořily devětapadesát procent dívky," informovala Viktorie Plívová z MPSV.

Přes tři sta pozic

V Moravskoslezském kraji klesla na konci léta nezaměstnanost ve všech okresech, navíc v srpnu si mohli nezaměstnaní vybírat z většího počtu nabídek. „Nejpočetněji přibylo pracovních míst v okrese Nový Jičín, a to o šestašedesát, a dále pak v Ostravě. V porovnání se srpnem minulého roku jich bylo v kraji o 736 méně," upřesnila ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová. Firmy nabízely k poslednímu srpnovému dni 311 míst, a jedno tak připadalo na jednadvacet uchazečů. Na samém chvostu je v rámci celé země Bruntálsko, s téměř čtyřiceti uchazeči na jedno pracovní místo.

Poptávka je ve městech a obcích Novojičínska zejména po svářečích, finančních poradcích, kuchařích, prodavačích, číšnících servírkách, strážných nebo obchodních zástupcích či seřizovačích.

Ze sedmi tisíc lidí bez práce jich má nárok na podporu v nezaměstnanosti necelých patnáct set. Krajská pobočka v srpnu podpořila prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti vytvoření 162 pracovních míst. „V září lze očekávat na trhu práce stagnaci nezaměstnanosti, i když do evidence budou přibývat další absolventi," dodala tisková mluvčí ministerstva.