VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf estébáků prý byl nešťastný

Novojičínsko - Hodně zajímavé bylo vydání týdeníku Rozkvět, které se objevilo na stáncích před dvaceti lety. Téměř celá strana v něm byla věnována problematice SNB a Státní bezpečnosti, neboli StB.

20.2.2010
SDÍLEJ:

Ohlédnutí - jak to bylo před dvaceti lety.Foto: Deník

Materiál vyšel formou rozhovoru, který inicioval mluvčí Občanského fóra (OF) příslušníků odboje Bohumír Kuba a člen tohoto OF Oldřich Libosvár. Ti kladli otázky, na něž odpovídal tehdejší náčelník Okresní správy Sboru národní bezpečnosti (SNB – dnešní Policie ČR, pozn. autora.) Ladislav Klement. Rozhovoru byl přítomen i nezávislý právník Jaroslav Hurtík.

Mimo jiné došlo i na téma nechvalně proslulé Státní bezpečnosti. Podplukovník Klement uvedl, že od 1. ledna 1989 bylo oddělení konstituováno jako samostatné, s vlastním vedením v Novém Jičíně. Do té doby jej řídil krajský náčelník v Ostravě. „Já jsem odpovídal jen za teritorium a měl jsem víceméně hlas poradní,“ uvedl Klement a upřesnil, že i se sekretářkou mělo oddělení čtrnáct lidí. Tři noví, kteří přišli mezi listopadem a zářím 1989, se prý do práce nestihli zapojit. Čtenář se rovněž dozvěděl, že oddělení velel major Mikoláš.

Bohumír Kuba se pak natvrdo zeptal Klementa, zda věděl o praktikách příslušníků StB. „To bych lhal, kdybych řekl, že za ty dva roky, co jsem na tomto místě, jsem o tom nevěděl. To si ale řídili oni bezprostředně po své linii, mně bylo jen dáno na vědomí, že se provádí nějaké opatření nebo že se něco děje,“ sdělil Klement.

Útlocitný náčelník?

Tazatel Kuba se ale s odpovědí moc nespokojil a připomněl, že se jednalo o zásahy do osobních svobod obyvatel a výjimkou nebyly ani výhrůžky pracovníků StB zaměstnavatelům, aby lidé v jejich hledáčku nedostávali dovolenou při některých výročích a podobně. „K tomu mohu říci, že taková věc šla z Prahy. Vždy přišlo dálnopisem, do jaké míry se mají dělat opatření,“ pokračoval v odpovědích Klement. „Mohu říci, že třeba major Mikoláš byl z toho vždycky nešťastný, když měl něco takového dělat, protože mu bylo jasné, že toto jsou věci, které by dělat neměl. Jenže vzhledem ke svému postavení je musel bezpodmínečně zajistit,“ dodal Klement.

Okresní náčelník SNB pak naplno řekl, že věděl o věcech, které se prováděly, ovšem vždy prý na pokyn shora. „Řekl bych, že záleželo na invenci těch lidí, aby si našli způsob co nejméně zasáhnout do těch osobních práv. Možná, že tady to bylo ještě velmi jemně, byť to bylo v rozporu, což jsme věděli všichni,“ doplnil Klement. Autoři rozhovoru slíbili pokračování v dalším čísle Rozkvětu, a tak se zřejmě i my tomuto tématu ještě budeme věnovat.

Tatra dostala nového ředitele

Kopřivnice – Tajnou volbou si v největším podniku novojičínského okresu, v kombinátu Tatra Kopřivnice, zvolili před dvaceti lety nového podnikového ředitele. Stal se jím Hynek Hanák. Ten ve svém programovém prohlášení mimo jiné uvedl, že si je vědom problémů, které vznikají při vytváření demokratické společnosti, v níž pluralismus je naprosto nezbytný, avšak v podniku musí platit kázeň, pořádek a bezvýhradné plnění úkolů a osobní zodpovědnost. Hanák hodlal pro budoucnost vycházet z tehdejšího programu, pro nějž byla v podniku vytvořena technologie. „A zde to znamená nejen auta vyrábět, ale především je efektivně prodat. Skončila doba přerozdělování podle plánu, bude třeba se učit obchodovat. Naším základním úkolem pro nejbližší období je situaci stabilizovat a vytvořit výchozí základnu pro rozvoj budoucích let,“ uvedl Hanák.

Autor: Ivan Pavelek

20.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 18 810 Kč

Finanční a investiční poradci a příbuzní specialisté Referent odboru investic a životního prostředí Městského úřadu Fulnek - investiční technik. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:15.3.2018. Platové zařazení: 10. platová třída, možnost postupného přiznání osobního příplatku. Charakteristika vykonávané práce: Zajišťování přípravy investičních akcí, zpracovávání investičních záměrů podle zadání, způsobů financování, projektové přípravy apod. Zpracovávání rozpočtů a plánů nákladů na přípravné a projektové práce. Zajišťování realizace investičních akcí včetně dozorování průběhu realizace investic, výběr a koordinace dodavatelů a jiných účastníků stavby, přebírání prací, příprava, uzavírání a provádění změn smluv, prověřování a zajišťování úplnosti investiční dokumentace a zpracovávání zápisů a protokolů o předání staveb, zajišťování odstraňování nedostatků v průběhu jejich realizace. Průběžná kontrola čerpání finančních prostředků z rozpočtu. Vzdělání: Minimálně vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání technického směru. Jiné požadavky: znalost práce s PC ( zejména Word, Excel, PowerPoint), řidičský průkaz skupiny B. Požadované doklady: Profesní životopis se zaměřením na popis vykonávaných činností., Výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce. Ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. Zaslané materiály budou uchazečům vráceny spolu s písemným vyrozuměním o výsledku výběrového řízení. Předpokládaný nástup: dle dohody.Přihláška musí obsahovat: přesné označení výběrového řízení, jméno, příjmení a titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního příslušníka, datum a podpis. Přihlášku a výše uvedené materiály doručte na podatelnu městského úřadu do 27.03.2018 na adresu: Městský úřad Fulnek, tajemník městského úřadu, nám. Komenského 12, 742 45 Fulnek, v zalepené obálce s označením VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ č. 2/2018 - neotvírat, s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny (touto lhůtou je stanoveno datum, kdy musí být přihláška doručena na výše uvedenou adresu, nikoliv odeslána uchazečem).. Pracoviště: Město fulnek [2], nám. Komenského, č.p. 12, 742 45 Fulnek 1. Informace: Rostislav Musila, +420 556 770 870.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Elektromechanici Elektomechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:24.4.2017.A:14.3.2018.Místo výkonu práce:Zakázky firmy dle potřeby ČR + zahraničí.Požadujeme:Řidičský průkaz skupiny B.Znalost angličtiny výhodou.Platná výhláška 50/1978 Sb.-výhodou.Zaměstnanecké výhody:Příspěvek na stravování.Telefonicky:Pondělí až neděle od 7:00 do 19:00 hodin.. Pracoviště: E.i.e. elektro s.r.o., Zahradní, č.p. 683, 743 01 Bílovec 1. Informace: Tomáš Kupka, +420 723 001 836.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 13 000 Kč

Odborní maséři ve zdravotnictví Masér (ve zdravotnictví). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: a: 9.3.2018, Pracovní pozice masér, plavčík. Práce ve směnném provozu. Podmínkou absolvovaný masérský kurs.. Pracoviště: Therápon 98, a.s., Štefánikova, č.p. 1301, 742 21 Kopřivnice. Informace: Romana Bartoňová, +420 556 870 183.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Lesní 15 000 Kč

Kvalifikovaní pracovníci v lesnictví a příbuzných oblastech Pracovníci v zemědělství a lesnictví. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 15.3.2018 Jedná se o práce v zemědělství - ošetřování a práce s koňmi a v lesnictví - přibližování dřeva s koňmi, Požadavky: ŘP sk. C nebo T výhodou, není podmínkou, vztah ke koním, vhodné i pro asolventy SOU se zaměřením na chov zvířat., Možnost ubytování., Kontakt: telefonicky p. Holášek 734 442 028. Pracoviště: Josef holášek, 742 56 Sedlnice. Informace: Josef Holášek, +420 734 442 028.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraliga házenkářů: Kopřivnice - Frýdek Místek
25

Extraliga házenkářů: Kopřivnice doma v derby padla

Odstraňování spadlých stromů - Rýmařovsko
6

Region potrápil silný vítr. Hasiči odklízeli stromy a plechy

Lidé mohou získat dotaci na čističky i topení

/FOTOGALERIE/ Finanční příspěvek na vybudování malých domovních čistíren odpadních vod a na zřízení ekologického vytápění svých domů mohou získat obyvatelé Nového Jičína.

Jachtaři se opět sejdou ve Sněžence

/POZVÁNKA/ Také letos Kulturní a informační centrum Sněženka v Sedlnicích hostí jachtaře Moravskoslezského kraje a přátele jachtingu. Setkání se uskuteční dnes od 13 hodin v sále KIC Sněženka a návštěvníci se mohou těšit na pestrý a určitě zajímavý program.  

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Polsko omezilo nedělní prodej. Lidé se však nákupů jen tak nevzdají

ANKETA/ Polské supermarkety i maloobchodní prodejny zely minulou neděli poprvé od 90. let prázdnotou. V zemi totiž začal platit nový zákon omezující ve většině obchodů nedělní prodej.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT