Nedaleko novojičínského centra, na ulici Msgr. Šrámka, sídlí ihned za zdravotnickým střediskem Klub důchodců Nový Jičín. Ten zřizuje místní radnice, která za poslední roky investovala nemalé částky do oprav a modernizace interiéru. Senioři tak tráví společné chvilky v útulných místnostech, nechybí kompletně nové sociální zařízení, schodiště či podlahy.

Setkání seniorů je vždy v pondělí, ve středu a v pátek mezi třináctou až osmnáctou hodinou. „Schází se zde vždy čtyřicet až šedesát lidí, podle toho, co zrovna děláme. Větší akce děláme vždy v pátek. Letos chceme po dlouhé době udělat vinobraní. Ročně děláme kolem osmnácti velkých akcí,“ sdělila Miluše Junová a jedním dechem dodala, že dvakrát do roka je pro důchodce zorganizována tematická přednáška, například o bezpečnosti či zdraví.

Ovšem členky klubu důchodců se shodly, že by ve svých řadách rády objevily nové tváře. Všichni zde mají dveře otevřené, stačí pouze zatáhnout za kliku seniorského spolku, kde je o zábavu postaráno. Nechybí společenská místnost s tanečním parketem, kuchyňka na uvaření či upečení nejrůznějších lahůdek či koutek pro fanoušky šachu a karet. „Lidé zde mohou posedět, dát si kafe, čaj, zahrát hry, mohou také zpívat, plést. Zkrátka mohou se zabavit,“ konstatovala Anastázie Kovářová, vedoucí Klubu důchodců v Novém Jičíně.

Členové neplatí žádné poplatky, vše má na starost městský úřad, respektive odbor sociálních věcí. Senioři si spolupráci s městem pochvalují. Každý rok dostávají také grant na pořádání nejrůznějších společenských a kulturních akcí.

Klub důchodců nabízí pobavení v zimních i letních měsících, neboť součástí je i zahrada. Průměrný věk nynějších členů je kolem sedmdesáti let a je třeba dodat, že mužů má spolek jako šafránu. Důchodci „šedesátníci“ si zde cestu doposud nenašli, ovšem jsou zde vřele vítáni.

Aktivita klubu je mimořádná. Již 27. února se koná pochovávání basy, v březnu nechybí oslava Mezinárodního dne žen, či v říjnu obnovené vinobraní. A to je jen zlomek společenského dění, které seniory v novojičínském klubu důchodců tento rok čeká.

A co vzkazuje vedoucí klubu Anastázie Kovářová společně s Miluši Junovou a místní kronikářkou Zdeňkou Adamcovou? „Ať se přijdou lidé pobavit. Ať nesedí doma, mezi čtyřmi zdmi, a přijdou mezi nás,“ vzkazují všem, kteří věří, že podzim života je třeba si pořádně užívat.