Bílovecký Domov pro seniory prochází v tomto roce množstvím oprav. Mimo vyměněné vodovodní potrubí v několika obytných jednotkách čeká budovu v podzimních měsících také montáž teleskopických zástěn do pokojů a koupelen, které by měly uživatelům zajistit větší soukromí. Z technických důvodů totiž není možno, aby každý jednotlivec bydlel odděleně. Senioři tedy obývají dvoulůžkové a třílůžkové pokoje, přičemž nedostatek intimity domov vyřeší těmito zástěnami.

Protože zájemců o služby domova neustále přibývá, rozhodlo se město vybudovat dva nové objekty. „Senioři dostanou možnost zakoupit si byty v jednom z objektů, které pro ně vybraný investor vybuduje. Jedná se o lidi, kteří chtějí bydlet ve vlastním bytě a přitom nejsou úplně soběstační. Potřebují například pomoc s hospodařením v domácnosti, s úklidem, nebo s nákupem. Tito mohou čerpat sociální služby, které jinak poskytuje domov,“ informoval Jaromír Aleš, městský radní a předseda bytové a sociální komise. „Výstavba budov v areálu byla vybrána právě proto, že je tam návaznost na personál, tedy na pečovatelky, případně zdravotní sestry, které jsou schopny potřebné služby poskytnout,“ dodal předseda.

Podle Aleše je možné, aby senioři se svými platebními možnostmi dosáhli na koupi úplně nového bytu: „Ceny bytů budou, samozřejmě, vycházet z tržních podmínek. Jejich rozměry ale nebudou nadměrně veliké, v koncepci se jedná o byty dva plus kuchyňský kout a jedna plus kuchyňský kout. Pokud tedy senioři utrží nějaké peníze z prodeje, například bytu, ze kterého se odstěhovali, nemyslím, že by to bylo finančně neúnosné,“ uklidňuje Aleš budoucí majitele. Vzhledem k nové dálnici nelze vyloučit ani zájemce z blízké Ostravy.

Nová budova, vyhrazená pro seniory, bude sousedit se stávajícím parkem při domově. Dříve narození tak dostanou možnost využít klidné a tiché prostředí malého kousku přírody v civilizaci. Výhodou parku bude bezesporu možnost bezbariérového pohybu, který usnadní život uživatelům na vozíku.

Druhou budovu, zcela oddělenou od podporovaného bydlení pro seniory, vystaví investor pro menší rodiny a páry, které jsou v bytové nouzi. Park domova však bude těmto občanům uzavřen. „Celý projekt závisí na dohodě s investorem. Dokud nebudeme schopnit uzavřít odpovídající smlouvu, nebudeme moct začít s výstavbou,“ zakončil Aleš.