Být seniorem už v současné době neznamená sedět doma a dívat se na televizi nebo štrikovat ponožky. Právě naopak. Spousta důchodců žije ve stáří aktivně a užívá si života jako nikdy předtím.

V poznávání nových věcí se rozhodli podpořit seniory také představitelé příborského muzea, kteří pro ně na podzim připravili spoustu vzdělávacích aktivit. „U starších lidí roste zájem smysluplně trávit svůj čas, učit se, dovídat se novinky z vědy a současně se seznamovat s lidmi a odborníky z praxe. To jim naše muzejní škola nabízí," uvedla Monika Chromečková z příborského muzea. Jak napovídá název, školu může navštívit kromě seniorů také širší veřejnost.

Muzeum seznamuje zájemce se zcela novými tématy z oborů historie, archeologie, národopisu, biologie a ochrany kulturního i přírodního dědictví. „Všechny tyto obory svým zaměřením dokumentují a zkoumají lidský životní prostor a prostředí formované a přetvářené rozmanitými podobami lidských projevů i činností," dodala Monika Chromečková.

Odbornost jednotlivých přednášek garantují nejen pracovníci muzea, ale také odborníci z jiných muzeí a univerzit.

Lidé se mohou přijít podívat na přednášku poprvé v pondělí 24. září do přednáškového sálu muzea a pamětní síně v Příboře. Také na další pondělky až do 26. listopadu připravili pořadatelé soubor přednášek, které začínají vždy v devět hodin ráno a trvají hodinu a půl. Návštěvníci Muzejní školy se budou moci přihlásit také na školní výlet do východočeského muzea v přírodě, kde zhlédnou Soubor lidových staveb Vysočina Hlinsko.

-er-