Sto a víceleté ženy na Novojičínsku zatím drží v šachu Vlasta Urbánková. Tato usměvavá seniorka se letos dožívá neuvěřitelných 104 let, které ještě stále dokáže oslavit s parádou. Jak sama říká, možná zestárla, ale hlava jí pořád funguje. Seniorka je i v tomto pokročilém věku věrnou čtenářkou detektivek, zapálenou cvičenkyní Sokolu a sluníčkem pro personál Domova Hortenzie ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde už několik let žije.

Babička, jak si ráda nechává říkat, je stále plná optimizmu a legrace. Na její oslavu, 20. března, přišel nejen ředitel frenštátského Domova Jaroslav Šula, ale i zástupci města a také zástupci Hlučínu, kde seniorka kdysi žila. „Paní Urbánková má tu dlouhověkost v genech a také proto, že celý život žila střídmě. Mnohokrát jsem s ní mluvil na toto téma, jaký je recept na dlouhověkost a ona vždycky říkala, že střídmost,“ svěřil Šula. Urbánková nastoupila do Domova před třemi lety. Podle slov Šuly je seniorka pořád soběstačná a personál Domova jí pouze pomáhá při složitějších úkonech. „Paní Urbánková je nenáročná. Ona si třeba dvě, tři hodinky čte, jídlo si nosí na pokoj a tak podobně. S personálem vychází více než dobře. Snažíme se dělat, co jí vidíme na očích, protože nás svým úsměvem obohacuje,“ uzavřel Šula.

Urbánkové přišel poblahopřát také tajemník Městského úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm Petr Kubenka. „Nás určitě těší, že má Frenštát obyvatele takového věku, kteří jsou stále psychicky velmi zdatní. Chodíme pravidelně blahopřát jubilantům do Hortenzie, prožíváme s nimi i vánoční svátky, kdy chodíme popřát s malými dárky a tak dále,“ sdělil Kubenka, který přichází do Domova za seniory již víc jak patnáct let.

Jak vnímala oslavy sama seniorka? Nejdříve všem přítomným mužům pochválila, že jsou mladší a mladší a poté si nechala přinést kávu. „Vůbec jsem nemyslela, že se dožiji tak vysokého věku, ale ještě mi to tady slouží,“ zaťukala si seniorka na čelo. „Pán Bůh nade mnou asi drží ochranou ruku. Tady v Domově jsou na mě všichni takoví milí, to jsem ani nečekala,“ usmála se Urbánková s nevěřícným pokyvování hlavou nad svou dlouholetostí. Oslavě byl přítomen i Svatopluk Urbánek, kterému je už 78 let. „Maminka byla hodná, měla mě velice ráda. Pak přišla světová válka, to nás poznamenalo všechny. Rodiče zavřeli na udání ve čtyřiačtyřicátém a já jsem zůstal sám se svým dědečkem. Přesto na ty roky rád vzpomínám a s úsměvem,“ sdělil Urbánek.

Oslavenkyně se nakonec ocitla uprostřed množství kytic a darů, které jí přinesli účastníci zdravice. Ani na chvíli nezaváhala, a i když některé přítomné neznala, ráda se s nimi seznámila a povídala si o všem možném.