VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Serge Moraw přijel zaplatit hrob a našel kus historie

Vrchy - Příběh, který je téměř jako pohádka, se odehrál nedávno ve Vrchách. Jeho hlavními protagonisty byli potomek prapůvodního místního rodu, několik místních obyvatel a prastarý pomník.

20.7.2013
SDÍLEJ:

Serge Moraw s rodinou, tlumočnicí a starostkou Vrchů Jiřinou Pešlovou před rodinou hrobkou Morawů.Foto: Foto: Archiv OÚ Vrchy

Objevil se loni začátkem srpna ve Fulneku v prodejně, kde právě byla Helena Blahetová. Ta se na snědého muže, který vstoupil asi hodinu před „zavíračkou" zprvu dívala podezřívavě. „Mluvil francouzsky a pořád ukazoval doklady," vzpomínala Helena Blahetová, která se nakonec s mužem, jehož jméno zní Serge Moraw, dala do řeči. „Říkal, že ho poprosil tatínek, který je hodně nemocný, aby zajel do Vrchů a vyfotil statek, ve kterém kdysi žil s rodiči," pokračovala Helena Blahetová.

Podle informací starostky Vrchů Jiřiny Pešlové byla rodina Moraw(ů) asi nejvýznamnější rodinou v tehdy německé obci, a to po dobu minimálně tří set let. Podle dochovaných údajů byl Johann Georg Moraw 1857 zvolen starostou Vrchů a tento úřad vykonával nepřetržitě 43 let. „Po druhé světové válce byly členové rodiny Morawů odsunuti, jako většina Němců, a s nimi i tehdy asi šestiletý tatínek toho Serge Morawa," zmínila se starostka Jiřina Pešlová s tím, že zmíněný tatínek už se do Vrchů nikdy nepodíval.

„Oni odešli k Mnichovu, byla tenkrát hrozná bída, navíc ani pořádně neuměli německy, tak se sebrali a odešli do Francie. Ten otec, pokud ještě žije, neboť byl hodně nemocný, bydlí v Marseille," poznamenala Helena Blahetová a dodala, že asi pětačtyřicetiletý Serge žije v Portoriku, bývalé francouzské kolonii, kde se živí jako klempíř. „Byla jsem z toho hodně vykulená, že někdo se na druhém konci světa jen tak sebere a jede do Čech a myslí si, že se tady v pohodě domluví," podotkla Helena Blahetová, která Serge Morawovi zajistila setkání se starostkou obce Vrchy.

U setkání byla tlumočnice, a tak se starostka dozvěděla celou podstatu příběhu. „Ten otec nevěděl, jak dlouho ještě bude žít, a tak ho poprosil, aby se šel podívat, jestli vůbec ještě stojí statek, ve kterém kdysi žil a chtěl po něm, aby zaplatil hrobové místo, kde jsou pochovaní jeho předci," uvedla Jiřina Pešlová.

Z Porotrika doputoval až do Vrchů

Serge Moraw tak po návštěvě otce ve Francii odletěl do Itálie, a odtud do Maďarska, kde trávil dovolenou v termálních lázních. Tam si pak půjčil automobil a vyrazil do Vrchů. Když později mířil na místní hřbitov, netušil, jaké jej tam čeká překvapení. Naproti zmíněnému hrobu totiž stojí hrobka jeho rodu s mnoha vyrytými jmény v boční kamenné stěně. U zřejmě prvního vytesaného záznamu o úmrtí člena Familie Moraw je letopočet 1624. To, že mají ve Vrchách pořádný kus historie, si místní naplno uvědomili až nedávno, přestože se obec o hrobku stará a nechala na ni udělat i novou pamětní desku.

„Ve škole v Březové, kam chodí syn, dostali žáci od učitele z dějepisu domácí úkol – měli projít hřbitovy v obcích, kde bydlí a měli se podívat, ze kterého roku tam byl nejstarší náhrobek. A ty Vrchy jednoznačně vyhrály. Přiznám se, že od té doby to trochu sleduji a málokde jsem neviděla tak starý náhrobek," sdělila Andrea Jahnová, archivářka ze Zemského archivu v Opavě, která svůj poznatek sdělila také starostce Vrchů Jiřině Pešlové. Andrea Jahnová si myslí, že hrobka je zřejmě nejstarší dochovaná věc ve Vrchách. Například současný kostel sv. Jiří nese datum vzniku v roce 1794.

„Ten Serge Moraw byl z toho úplně nadšený. A vlastně to všechno byly jen souhry náhod. My jsme si uvědomili, jakou historickou věc tady máme. A on, aniž by to tušil i ten jeho otec, tady nalezl téměř čtyři sta let starou připomínku svých předků. Bylo to moc příjemné a zároveň mě to hluboce zasáhlo," uzavřela starostka Vrchů Jiřína Pešlová.

Autor: Ivan Pavelek

20.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení