Těch nebylo tento rok mnoho, a také proto mají ve zdejší palírně méně práce, než minulou sezónu, která by se dala zařadit do kolonky průměrných. „Loňská sezóna nebyla úplně nejlepší, ale také ne nejhorší,“ zhodnotila jednatelka palírny Gabriela Skácelová.

Ani příznivci švestek nemohou příliš jásat, neboť se neopakuje sklizeň z roku 2007. Milovníci čirého destilátu tehdy jásali nad úrodou švestek a palírny pomalu nestačily stáčet slivovici do láhví. Oproti tomu jablek je nyní dostatek a očekává se, že budou dominovat u zákazníku nejen ve Studénce, ale například také v pálenici ve Veřovicích. (edm)

Lidi raději pálí oficiálně

Odry-Kaménka – Jablkovice bude zřejmě letos nejčastěji vypálenou domácí pálenkou. Tvrdí to například provozovatel pálenice v Klokočůvku Milan Mička.
Pálenice v Kaménce, místní části Oder, funguje již dlouhá léta a také tam již začala letošní sezóna. Podle Mičky se pálí zbytky třešní, jaderničky, některé hrušky. „Je méně hrušek a vypadá to na jablkovou sezónu,“ udvedl Mička. Podle něj se zájem o pětíitelské pálení stále zvyšuje. „Je vidět, že lidi mají stále menší zájem o různé podezřelé kořalky a přijdou si vypálit oficiálně,“ poznamenal Mička. (ipa)

V Suchdole se pálí už do července

Suchdol nad Odrou – Od prvního prázdninového dne už funguje naplno pálenice v Suchdole nad Odrou. Provozovatel a majitel suchdolské pálenice Vladimír Baar si letošní sezónu zatím pochvaluje. „Bylo tady trochu třešní, lidi pálili rannné jablka, mirabelky. Hlavní sezona ale tepúrve začne,“ upozornil Baar. Také on již má poznatek, že letos nepoteče mnoho slivovice. „Naše klasická švetska, ty takzvané kadlátky, postupně mizí. I když, taky je to podle oblastí,“ podotknul Baar a dodal, že kdo chce švestku, měl by vysazovat šlechtěné odrůdy, které jsou odolné i proti šarce. „Někdo říká, že to tolik neteče, ale už jsem je tady měl a teklo to dobře,“ uzavřel Baar. (ipa)

V Tiché sázejí na klasiku

Tichá – Tichavská pálenice patří k nejstarším v okrese. Ani ona ale nemá nouzi o klienty. Také v Tiché již je sezona pálení v plném proudu. Stejně jako jinde mají za sebou pálení třešňovice, nějaké hruškovice i jabkovice. „Vypadá to, že letos to budou hlavně jabka a sezona zřejmě nebude tak dobrá jako loni,“ domnívá se palič Zdeněk Kahánek. Podle Kahánka úbytek klientely způsobilo i velké množství pálenic, které v posledních letech v okrese vznikly. Do Tiché si ale pořád ještě zájemci o dobrou domácí pálenku cestu najdou. „Oproti těm moderním pálenicícm, tady pálíme ještě tím klasickým dvojitým způsobem. V těch nových pálenicích se nějak neumí pustit do pálenky ten konec. Je to takové více lihové a nevoní to tak pěkně,“ vysvětlil Kahánek a dodal, že čeká horší sezónu i kvůli kavlitě jablek, která letos není nijak valná. (ipa)

V Odrách zájem stoupá

Odry – Pálenice v odrách patří k těm mladším. Přesto o klienty nemá nouzi. Oderská pálenice vznikla před třemi roky a mistní i lidé z okolí ji využívají docela hojně. „Ten zájem spíše roste. Lidi teď vozí letní jablka, nejvíce zatím bylo hrušek,“ sdělil palič Karel Rýpar.Také v Odrách očekávají, že poteče hlavně jabkovice. „Už jsme tady měli nějaké ranné švestky a mirabelky, ale tady je letos švestek docela málo. Ale je to taky různé, podle oblastí,“ podotknul Rýpar. (ipa)

Lidi na pálení nemusí čekat

Jeseník nad Odrou – Do trojice nejmladších pálenic v okrese je nutno zařadit i tu v Jeseníku nad Odrou. Také jesenická pálenice je stará asi tři roky. I tamní palič Pavel Paprska tvrdí, že zájem o pálení spíše stoupá. „Kdysi lidi museli čekat, byli v pořadníku, teď je pálenic plno, tak toho využívají,“ myslí si Paprska. V Jeseníku se letos pálilo stejně jako jinde z třešní, hrušek i ranných jablek. Jablka budou nejčastější sortiment i tam. „Švestek je tady letos málo, protože do květu přišly deště, ochladilo se a neměl to kdo opylovat. Třeba v Rožnově a na Vsetínsku se stromy prohýbají,“ poznamenal Paprska. (ipa)

V Příboře mají co dělat

Příbor - V plném proudu je sezóna v pěstitelské pálenici v Příboře. Již skoro dva týdny se v pálenici na Točně se zákazníky netrhnou dveře. „Zatím lidé vozí hrušky a nejčastěji ranná jablka, z dřívějška pak máme ještě i švestky,“ přiblížil majitel pálenice Vítězslav Kotala a dodal, že letos se milovníci slivovice na oblíbený mok zřejmě těšit nemohou. „Informace, že švestek je málo, je pravdivá. Je to s nimi letos opravdu špatné,“ uvedl. Zájem zákazníku o pár litrů pálenky pak podle Kotaly ovlivňuje hned několik faktorů. „Je to podmíněné počasím a tím, jaké jsou úrody. Ve srovnání s loňskem těžko říct, ale zájem lidí bude přibližně stejný," vylíčil majitel pálenice. (pis)

Pod hradem sezona začíná

Starý Jičín - Pořádně do nosu si mohou dát i milovníci pálenek ze Starého Jičína. Ve starojické pálenici se sezona pomalu ale jistě rozbíhá a podle tamních pracovníků lidé své ovoce začínají vozit a přeměňovat na kvalitní pití. „Pálit zrovna začínáme, většinou jsou to jablka a mirabelky. Taky už jsme pálili ranné hrušky, švestky a nějaké třešně,“ uvedl jeden ze zaměstnanců. Ten pravý přísun zájemců o pálenku však teprve čekají. „Zatím pálíme dvakrát týdně. Sezona teprve začíná a toho ovoce ještě bude dost,“ vyjádřili své domněnky zaměstnanci pálenice. Zároveň však připustili, že v loňském roce touto dobou byl zájem o pálenky vyšší. (mako)

Za neúrodu švestek mohou nemocné stromy

Pohořílky - Mírná zima, kyselé deště a šarka se letos podepsaly na Novjičínsku na úrodě švetsek. Letošní chabou úrodu švestek zaznamenali také v pálenici v Pohořílkách, místní části Fulneku. „Švestek je zatím málo, myslím si, že je to hlavně starými stromy, které melou z posledního, ale pokácet je a nahradit odolnějšími odrůdami nikdo nechce,“ uvedl zaměstnanec palírny Zbyněk Hlinka, „Taky jsou ty stromy nemocné. Byla mírná zima, to se hned pozná,“ dodal vzápětí. Oproti minulému roku, kdy zájemci o vypálení jezdili s plnými bečkami, je dnes úroda asi třetinová. Sadaři přivážejí hlavně jablka, třešně a hrušky. (vru)

Ve Studénce zatím mají méně práce než loni

Studénka - Již v půlce července se rozběhla sezóna v Pěstitelské palírně ve Studénce. První zákazníci přicházeli do Studénky především s jablky, hruškami a třešněmi. Těch nebylo tento rok mnoho, a také proto mají ve zdejší palírně méně práce, než minulou sezónu, která by se dala zařadit do kolonky průměrných. „Loňská sezóna nebyla úplně nejlepší, ale také ne nejhorší,“ zhodnotila jednatelka palírny Gabriela Skácelová. Ani příznivci švestek nemohou příliš jásat, neboť se neopakuje sklizeň z roku 2007. Milovníci čirého destilátu tehdy jásali nad úrodou švestek a palírny pomalu nestačily stáčet slivovici do láhví. Oproti tomu jablek je nyní dostatek a očekává se, že budou dominovat u zákazníků nejen ve Studénce, ale například také v pálenici ve Veřovicích. (edm)

Cena za jeden litr stoprocentní pálenky:

Odry-Kaménka – 220 korun
Suchdol nad Odrou – 215 korun
Tichá – 235 korun
Odry – 215 (do 15. října 210) korun
Jeseník nad Odrou – 235 korun
Příbor – 235 korun
Starý Jičín – 235 korun
Pohořílky – 245 korun
Studénka – 230 korun
Veřovice - 230 korun