Policisté napříč Moravskoslezským krajem přijali během posledních několika dní řadu oznámení, jejichž společným jmenovatelem je internetový podvod při zajištění brigády. „Během několika málo hodin či dnů přišlo šest poškozených o celkovou částku přesahující šest set tisíc korun,“ zdůrazňuje mluvčí ostravské policie Pavla Jiroušková.

Fígl podvodníků je v tom, že zájemce o práci či brigádu klikl na internetu na nabídku přivýdělku, následně byl kontaktován „konzultantkou“, nejčastěji pod jménem Laura, Carla či Daphne. „Tato konzultantka jim přiblížila, v čem práce spočívá. Jednalo se o sledování reklam a videí a jejich lajkování v určitém časovém limitu,“ vypráví policejní mluvčí.

Snadná práce, zdálo by se. Po splnění zadaných úkolů měly být brigádníkům zaslány odměny v řádu stokorun. „Tak se také stalo, což v pracovnících vyvolalo pocit důvěry,“ přibližuje Jiroušková.

Pak ovšem přišel zvrat a konzultantka naopak nabízela další úkoly podmíněné vložením finančních prostředků, které měly být splněním úkolu zhodnoceny.

„Pokud brigádník souhlasil, byl odkázán na další osobu, takzvaného mentora. Nejčastěji pod jmény Nikos nebo Anthony. Ten poškozeným zadával jasné instrukce, na jaké účty peníze ke zhodnocení posílat. V některých případech byli poškození přesvědčeni k registraci u směnáren virtuálních měn. Nastala situace, že mentor jim začal vyčítat, že udělali něco špatně a že tím způsobili škodu. Stalo se také, že banky platby vyhodnotily jako podezřelé a zablokovaly, v takovém případě měl mentor radit poškozeným, jak mají komunikovat s bankou, aby vše proběhlo,“ popisuje Jiroušková dále.

Nakonec, když chtěli poškození po několika platbách zhodnocené peníze vybrat, bylo jim odepsáno, že vypršel kód zaplacení peněz a podmínkou k vrácení je poslání dalších prostředků. „To už většinou brigádníci pochopili, že o své peníze přišli,“ líčí mluvčí Jiroušková. „Policisté ve všech případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvodu, za který prozatím neznámému pachateli hrozí trest odnětí svobody až do výše pěti let,“ dodává.