VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šikana: jak jí předcházet i řešit

Novojičínsko - Nejúčinnějším prostředkem k řešení šikany je těsná spolupráce mezi rodinou a školou, mezi rodiči a dětmi a mezi žáky a učiteli. S tím podle policistů samozřejmě souvisí oznamovací povinnost každého občana našeho státu.

15.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia

To, že je dítě obětí šikany, rodič může zjistit náhodou anebo při náhle změně chování a zvyklostí dítěte. Může se o ní dozvědět ale také tehdy, pokud bude s dětmi často hovořit o dění ve škole i mimo ni. Rodič by si proto, podle odborníků, měl vyčlenit čas na neformální rozhovor s dítětem. Měl by si s nimi povídat o tom, co zažily ve škole, jak trávily svůj volný čas, jaké mají problémy, co je zajímá a baví a podobně. Více k šikaně a rady najdete ZDE!

Rodič by měl sledovat chování dítěte a při jakékoliv výrazné změně by se měl snažit přijít na to, proč ke změně došlo. „Měl by si například všímat toho, zda dítě nemá najednou vyšší materiální nároky. Chce vyšší kapesné, větší svačiny, potřebuje stále nové školní potřeby, bere rodičům peníze a podobné náznaky,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Petr Gřes a dodal, že důležité je, aby si rodič všímal, jak se chová jeho dítě ráno, když má jít do školy. Zda se nezměnily výrazně jeho projevy- například je smutné, brečí, má strach, má zažívací problémy, a podobně.

Aby bylo dítě připravené bránit se proti šikaně, mělo by o tomto nebezpečí vědět již odmala. Rodič by měl vytvořit příjemné prostředí, kde by si s dítětem o této problematice popovídal. „U malých dětí je dobré číst jim pohádky před spaním. Vytvořit tak intimní prostředí pro rozhovor. Při rozmluvě s dítětem by měl rodič zdůraznit to, že každý člověk má právo na svůj vlastní názor, má právo na slušné jednání a zacházení, ale zároveň povinnost slušně jednat a má svobodu jednání a chování, která však končí tam, kde začne omezovat druhého fyzicky i psychicky,“ přiblížil jednu z možností policejní mluvčí.

Ideálním prostředkem proti šikanování dítěte je také posilování jeho sebevědomí. Nesmí to ale být způsobem „dá-li ti někdo facku, tak mu tři vrať, či ukradne-li ti někdo svačinu, tak mu ji příště vezmi taky. Rodič by měl vycházet z toho, že každý člověk je nebo může být v nějaké pozitivní oblasti svého života úspěšný. Měl by tuto oblast u dítěte podporovat, poukazovat na jeho nadání a pomáhat mu, aby dosahovalo co nejlepších výsledků.

„Při jakémkoliv zjištění výrazné změny v chování dítěte, nebo pokud zjistí při rozhovoru s dítětem, že na škole se děje šikana žáků, i když se netýká přímo jeho dítěte, by měl rodič bezodkladně kontaktovat školu,“ nabádá policejní mluvčí Gřes.

Několik případů šikany z minulých let

- Šikanu v nejhrubší podobě zažívali tři žáci jedné školy v Novém Jičíně. Zhruba půl roku je vydíral třináctiletý spolužák. „Tvrdil, že je zbije, pokud mu nepřinesou peníze nebo hračky," uvedla tehdejší okresní policejní mluvčí Dana Medvecká. Podle policie hoch také několikrát násilí použil. Šikanista využil situace a jednoho z chlapců dokonce navštívil v bytě, když rodiče nebyli doma. Po otevření dveří vešel dovnitř, kde zničil a vyhodil některé hračky.

- Případ šikany řešili rovněž na jedné základní ve Studénce. Trojice patnáctiletých žáků si vyhlédla spolužáka a zhruba půl roku jej tvrdě šikanovala. „Opakovaně, několikrát fyzickým násilím a pohrůžkami fyzického násilí nutili spolužáka, aby jim činil osobní úsluhy a ponižoval se před nimi," nastínil tehdejší okresní policejní mluvčí Pavel Kovařík. Učitelský sbor přitom o šikaně vůbec netušil. Samotná oběť totiž nepromluvila, o tom, že se něco děje, se kantoři dozvěděli až od spolužaček žáka. Trojice hochů prý patřila mezi problémové. Proč si vybrala právě toho, koho si vybrala, kantoři nevěděli. Jednalo se o velmi hodného žáka. Možná proto.

- Na jedenáctiletou spolužačku ze Štramberku zasedly dvě žákyně jedné kopřivnické školy. Dvanáctiletá a o dva roky starší slečna, nezávisle na sobě asi půl roku pod pohrůžkou násilí a bití mladší spolužačku vydíraly. „Nutily ji k vydávání svačin, které si nosila z domu, a kupování sladkostí, jež jim rovněž musela vydat," informovala novojičínská okresní policejní mluvčí Miroslava Šálková. Obě dívenky, obviněné z trestného činu vydírání, se k činu doznaly.

- Z kopřivnické školy je také případ, jehož hlavními aktéry byl dva patnáctiletí žáci. Ti po dobu několika týdnů v areálu školy několikrát hrozili jednomu žákovi násilím a fyzickou újmou. Podle policie chlapci i nutit žáka sedmé třídy, aby proti své vůli pro ně vykonával různé věci, například nosil školní potřeby, odemykal třídu a prováděl další úkoly.

- Vydírání, se dopustili také tři devítiletí spolužáci z jedné kopřivnické školy. Trojice vyhrožovala bitím desetileté dívence, pokud jim nekoupí sladkosti. Děvčátko z obavy o své zdraví udělalo, co jí spolužáci řekli, a sladkosti v hodnotě sto korun zakoupilo a předalo jim je.

Autor: Ivan Pavelek

15.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 19 000 Kč

Obsluha zařízení na hutní zpracování kovů (obsluha pecí a konvertorů) Obsluha ohraňovacího lisu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 27.4.2018, a: 14.5.2018, Co Vás u nás bude čekat?, Seřizování a obsluha ohraňovacího lisu, Manipulace a upínání výlisků do stroje, Kontrola ohraněných dílců, Dodržování bezpečnostních předpisů, , Co my čekáme od Vás?, SŠ/SOU technického směru, Orientace ve výkresové dokumentaci, Proaktivní přístup, pečlivost, spolehlivost, zodpovědnost , Zkušenosti s prací na ohraňovacím lisu - velmi vítány, ale není nutností, zaučíme Vás, Moderní zázemí a přátelský kolektiv, Příležitost prosazovat vlastní nápady, v případě zájmu možnost vzdělávání a profesního růstu, Kurzy anglického jazyka, Benefitní karty nabíjené čtvrtletně po odpracovaném roce v Kovoku, Mimořádné kvartální odměny, Pololetní odměny dle hospodářského výsledku, Odměny za Kaizen - zlepšovací nápady, Možnost využití výroby za nákladové ceny , Příspěvek na stravování a k tomu výborné obědy, Firemní večírky a různé akce našeho kolektivu - teď vede bowling na měsíční bázi, Parkování na soukromém parkovišti, , Info.: na tel.: 602 646 784 po-pá od 6:30 -14:30 hod., e-mail: klara.novobilska@kovok.cz. Pracoviště: Kovok kopřivnice, s. r. o., 742 21 Kopřivnice. Informace: Klára Novobilská, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 23 000 Kč

Zámečníci strojů Obráběč kovu CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 17.1.2018, a:17.5.2018, Požadujeme: , - vyučení v oboru a praxe - soustruh, fréza, horizontka, - zdravotní způsobilost, - manuální zručnost, - pracovitost, - spolehlivost, Benefity:Příspěvek na ubytování, příspěvek na stravu, 25 dnů dovolené, Inf. po předchozí domluvě schůzky nebo osobně na adrese: Hasičská 545/44, 700 30 Ostrava - Hrabůvka, v době po - pá 7:00-15:00. Pracoviště: Vojmar s.r.o. - pracoviště kopřivnice, Areál Tatry, č.p. 1448, 742 21 Kopřivnice. Informace: Kamil Kleprlík, +420 732 535 555,733 535 263.

Obchod - Obchod Obchodní referent 27 000 Kč

Obchodní referenti Referenti externí logistiky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 17.4.2018 a: 16.5.2018 Náplň práce: , komunikace se zahraničními obchodními partnery v západní Evropě, výrobní dílnou, expedicí a dopravci na denní bázi; sledování objednávky od přijetí až po expedici (zadávání přijatých objednávek do systému, tvorby plánu expedice, vystavování dodacích listů, příkazy k fakturaci, zaevidování zákaznických reklamací produktu, rozkontace faktur za dopravu, zaevidování výkresových změn, zveřejňování smluv a objednávek); vedení obchodní dokumentace, Požadavky:, vzdělání - ÚSO technického nebo ekonomického směru; uživatelská znalost práce s PC (Excel, Word); komunikativní znalost NJ nebo AJ; komunikativnost, spolehlivost, schopnost samostatného jednání, , Nabízíme:, silné zázemí českého podniku, zaměstnanecké benefity - 7,5 h pracovní doba, - týden dovolené navíc, - dotované závodní stravování, - příspěvek na dopravu, - příspěvek na penzijní připojištění, příspěvky nad rámec ZP (jubilea, výročí), - příplatky na rámec ZP (např. profesní) - závodní preventivní péči, - cafeteria program, - volnočasové aktivity a další; možnost profesního růstu a dalšího osobního rozvoje, Kontakt: osobně na adrese Dukelská 102, Šenov u Nového Jičína, personální odbor, v pracovní dny Po až Pá v době od 6:30 do 14:30 hodin, Ing. Věra Poláchová, telefon: 556 783 631, email: polachova.v@vop.cz. Pracoviště: Vop cz, s.p., Dukelská, č.p. 102, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Věra Poláchová, +420 556 783 631.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 15 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:11.4.2018.A:16.5.2018. Místo výkonu práce Stachovice. Vhodné i pro absolventy. Řidičský průkaz skupiny B. osobní kontakt v sídle firmy. Telefonický kontakt od 8:00 do 17:00 v pracovní dny.. Pracoviště: Ladislav petrů, 742 45 Fulnek 1. Informace: Ladislav Petrů, +420 602 732 955.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ohořelé trámy ze spáleniště kostela v Gutech už zmizely.
23

Nechci dárek, řekl oslavenec. Peníze nechal poslat na obnovu kostela

Derby v Libhošti zvládl lépe Jistebník.
34

Derby v Libhošti zvládl lépe Jistebník

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Valaši si připomněli uzamčení země

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Další symbolické setkání odpůrců těžby uhlí v Beskydech se uskutečnilo na Horečkách v Trojanovicích u zvoničky Strážkyně Beskyd.

Nový Jičín zasypal Ústí pěti góly a dotáhl se na čelo divize!

Takhle by to šlo! Novojičínští fotbalisté mají za sebou nadmíru vydařený týden, když po první jarní porážce v Havířově znovu najeli na vítěznou vlnu a čtyři kola před koncem soutěže mají postup do MSFL ve své moci!

Brigádníků je málo, firmy se o ně přetahují. Jaký plat nabízí?

Hospodářství jede na plné obrátky a podle firem by zaměstnalo obratem dalších až 200 tisíc osob. Ihned. Takže je zřejmé, že firmám chybí nejen kmenoví zaměstnanci, ale marně hledají i brigádníky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT