ICE má být zkratka slov znamenajících v překladu pro případ nouze či nebezpečí. V elektronické poště mnoha příjemců se objevil materiál podepsaný Skautským záchranným týmem, který doporučoval zavedení problematiky ICE do praxe. Znamená to, že majitelé mobilů, si mohou v přístroji označit kontaktní osobu, která by mohla pomoci informacemi v případě ohrožení jejich zdraví. Před jméno dotyčné osoby by zadali písmena ICE. Podle vedoucího Skautského záchranného týmu Zdeňka Dvořáka se jejich tým problematikou ICE zabývá již nějakou dobu. „Bohužel k naší lítosti informace o něm opustily naši neoficiální diskusi a kolují internetem. Objevily se v listopadu a prosinci na některých servrech, nejedná se ale o klasický hoax,“ sdělil pro Deník Dvořák a dodala, že názor na ICE konzultovali s přáteli a pracovníky na ZZS. Po kritickém článku zveřejněném na jednom zpravodajském srevru se jeden z našich členů obrátil na představitele ZZS v jednotlivých krajích s žádostí o jejich oficiální vyjádření a podporu ICE. Na toto vyjádření nyní čekáme,“ dodal Dvořák s tím, že na webové stránky Skautského záchranného týmu chystají text, který by měl problematiku ICE střízlivě vysvětlovat z obou hledisek – kritického i přehnaně optimistického.

Dvořák dále upozorňuje, že pravda kdesi uprostřed. Připouští, že nejde o zázračnou pomoc, která zbrání všem náhlým úmrtím, ale odmítá, že by šlo o falešnou zprávu. Podstatou je myšlenka britského záchranáře, která vychází ze zkušenosti, že dnes často lidé mají u sebe spíš mobil, než doklady. V některých případech potřebují zdravotničtí záchranáři, ale spíše pracovníci urgentní medicíny, doplnit informace o zdravotním stavu, někdy i prostě pouze identifikovat nemocného či zraněného. Pochopitelně pak dojde i na mobilní telefon, v jehož adresáři mohou najít údaje o členech rodiny. „Ne každý má své blízké označené, navíc dospělý by asi nebyl nadšen, kdyby první informaci měl přijmout jeho osmdesátiletý rodič. Kromě toho v době, kdy se hovoří o právech na ochranu osobnosti a osobních údajů, je tento postup právně napadnutelný. Má-li postižený svůj mobil označen ICE, dává najevo svůj souhlas, aby v případě potřeby zdravotníci kontaktovali konkrétní osobu, tímto kódem označenou. Ta jim může sama sdělit některé informace o jeho zdravotním stavu, případně jim řekne, který lékař má postiženého v péči,“ vysvětlil snahy Skautského záchranného týmu Dvořák.

ICE může podle Dvořáka pomoci i mimo sféru zdravotnictví, například v případě zatoulaných, často dezorientovaných, seniorů. „Jde o novinku, ke které i profesionálové mají ambivalentní vztah. Někteří ji vítají, jiní ji považují za nepodstatnou Záleží na každém jedinci, co si vybere. My chceme o této záležitosti dále diskutovat,“ uzavřel Dvořák.