„Hejtman kraje v něm má apelovat na předsedu vlády, aby uložil ministrovi zdravotnictví jednat se zástupci Lékařského odborového klubu a udělat vše pro to, aby se předešlo možné kritické situaci v nemocnicích,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. „Ředitelé nemocnic mě seznámili se situací, která může vzniknout v jednotlivých krajských nemocnicích v případě, že dojde k masivnímu odchodu lékařů. Budeme muset přistoupit ke krizovému řízení nemocnic a hlavně v této situaci nebudeme schopni zajistit chod všech oddělení v těchto zdravotnických zařízeních. Požadavky lékařů chápeme jako oprávněné vůči vládě České republiky a věřím, že se prognózy nenaplní,“ řekl Palas. Dodal, že i kvůli situaci v nemocnicích svolal na 17. ledna bezpečnostní radu kraje.

Reálné jsou odklady operací

Nový Jičín – Exodus lékařů, jak pojmenovali řešení nespokojenosti se současným stavem autoři výzvy Děkujeme, odcházíme, se na Novojičínsku určitě dotkne alespoň jedné z nemocnic ve správě Moravskoslezského kraje. Desítky lékařů chystají odchod z Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně.

Naopak zatím nikdo oficiálně neohlásil odchod z Bílovecké nemocnice. Tam byl ještě včera stav lékařů stabilní. Tamní ředitel Martin Rais zatím neměl žádné informace o tom, že by některý z lékařů chtěl odejít na základě výzvy Děkujeme, odcházíme. „Zatím si to rozmýšlejí, ale doposud nemám poznatky o tom, že by některý z lékařů chtěl odejít z těchto důvodů, uvedl ředitel Bílovecké nemocnice.

Novojičínskou nemocnici pravděpodobně čekají komplikace, neboť ředitel Tomáš Nykel má v současné době na stole 47 výpovědí, teoreticky by tak nemocnici v březnu mohlo opustit čtyřicet procent všech lékařů. „Důsledky to bude mít zřejmě takové, že bude v nemocnici omezený provoz,“ řekl Deníku mluvčí Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně Miroslav Fajkus s tím, že akutní péče bude zachována.

Reálně však hrozí odklad a delší čekací doba na neakutní operační zákroky. I přesto však šéfové nemocnice chápou nespokojenost lékařů s výši jejích mezd. „Vedení nemocnice v čele s Tomášem Nyklem považuje požadavky Lékařského odborového klubu za oprávněné,“ uzavřel Fajkus. (edm, mch)