Cílem sbírky není jen vybrat peníze, ale také upozornit širokou veřejnost na prevenci před onkologickými onemocněními. „Skautky budou nabízet žluté kytičky v centru Nového Jičína v odpoledních hodinách. „Rády uvítají každého, kdo má zájem přispět. Dívky budou v trikách dobře vidět. Lidí nemusí mít obavy, že je v ulicích města nepotkají,“ sdělil Václav Dobrozemský z novojičínského střediska Pagoda s tím, že minimální příspěvek je dvacet korun. „Ke každé kytičce obdrží dárce také leták s radami, jak rozumnou životosprávou minimalizovat riziko onkologických onemocnění. Leták vyzývá rodiče, aby očkováním dcer proti HPV viru snížili toto riziko na minimum, a aby u chlapců nezanedbávali vyšetřování varlat,“ konstatoval Dobrozemský.

„Podle profesora Zdeňka Dienstbiera, zakladatele pražské Ligy proti rakovině, je nezbytné uvědomit si, že nesmíme podceňovat péči o vlastní zdraví. Zjednodušeně řečeno, riziko nejzávažnějších nemocí, včetně rakoviny snížíme až o 60 procent pokud nebudeme kouřit, nebudeme se přejídat a budeme se více věnovat pohybové aktivitě,“ doplnil Dobrozemský.

Loňská sbírka Ligy proti rakovině vynesla 13 717 343 korun. Od roku 1991 z výtěžků sbírek a sponzorských darů Liga rozdělila více než 120 milionů korun. Zaměřila se natři dlouhodobé programy směřující ke snížení úmrtnosti na zhoubné nádory v České republice. Jedná se o programy zaměřené na nádorovou prevenci a s tím související propagaci zdravého životního stylu, podporu kvality života nádorově nemocných lidí a podporu výzkumu, kvalitní výchovy onkologických odborníků a finanční pomoc při investicích v onkologických centrech.

Do letošní akce se zapojí občané více než 450 měst, městeček a vesnic České republiky, ale i zdravotnická zařízení. Například Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně ve středu 14. května pořádá bezplatnou osvětovou akci zaměřenou na rakovinu tlustého střeva. Seminář se koná od 16 hodin v novojičínském kině Květen.