STAV PO ROCE

Vůdcem střediska byl před rokem opět zvolen všemi hlasy Václav Dobrozemský. „Nově se zástupkyní vůdce střediska stala Alena Svobodová. Členy střediskové rady, vrcholného orgánu střediska mezi sněmy, byli zvoleni Zdeněk Jašek, Lucie Janyšková, Lenka Urbanová a Barbora Heryánová,“ řekl tehdy Dobrozemský. Na přetřes přišla také výstavba nového skautského zázemí, kterým se měla vyřešit neutěšující situace současného centra. Stavba za sedmnáct milionů korun měla být z velké časti spolufinancována z fondů Evropské unie.

Avšak přestože jim byla v letošním roce nemalá dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko přiklepnuta, šlo o vítězství Pyrrhovo. Podařilo se totiž získat „pouze“ 7,7 milionu korun, což představuje necelých padesát procent nákladů. Skauti by tak museli sehnat dalších osm milionů. „Bohužel pro neziskovou organizaci našeho typu není reálné takovou částku sehnat,“ přiznal před třemi měsíci Václav Dobrozemský s tím, že počítali s dotací, jež by pokryla více než devadesát procent nákladů.

Každopádně, jak je skautům vlastní, v žádném případě sen o novém, důstojnějším centru nevzdávají. O evropské peníze budou žádat i nadále, musí však více propracovat jejich případné využití. Musí se ale vypsat dotační program zaměřený mimo jiné na volnočasové aktivity. „Nejsem si jistý, jestli bude ještě zahájen nějaký příjem projektů z této oblasti. Pokud ano, tak je samozřejmě výhoda, že už to mají jednou zpracované, ale bylo by třeba odstranit chyby, aby projekt uspěl v plné míře,“ sdělil Michal Sobek z Úřadu Regionální rady.

Současné středisko Pagoda na ulici u Jičínky v Novém Jičíně je v nevyhovujícím stavu, své si, především na venkovním areálu, připsala i loňská povodeň.