Déle než rok trvaly v oblíbeném beskydském sedle stavební práce na nové podobě stanice lanovky. Moderní stavba z kamene, dřeva a skla je dílem kopřivnického architekta Kamila Mrvy.

„Původní budova byla ve velice špatném stavu, proto musela být v květnu loňského roku celá stržena,“ připomněla Dita Hrtusová, mediální manažerka Pusteven.

DALŠÍ BESKYDSKÁ STOPA KAMILA MRVY

Objekt sloužil již od roku 1937 a dříve se v něm nacházelo také vratné kolo lanovky, později zde přibyly zázemí pro půjčovnu lyží, bufet či toalety. Nynější moderní budova byla navržena v souladu s okolní přírodou tak, aby na Pustevny zapadla a nenarušovala ráz okolí.

„Je dílem kopřivnického architekta Kamila Mrvy, který již léta spolupracuje s obcí Trojanovice, jež je spolumajitelem lanové dráhy, a podílí se na podobě projektu Radegastových Beskyd,“ sdělila dále Dita Hrtusová.

Součástí budovy jsou pokladny, půjčovna lyží a koloběžek či veřejné WC a brzy se zde otevře i obchůdek se suvenýry.

„Po výstupu z lanovky se návštěvníci dostanou do stanice po ocelovém schodišti. Výstup a nástup na lanovku teď vede pouze skrz novou horní stanici. Velkou část horního patra zabírá samoobslužné bistro, které je zásobováno z kuchyně na podzemním podlaží budovy,“ popsala novinky mediální zástupkyně.

Návštěvu bistra navíc zpestří, díky velkým proskleným oknům, výhled na celé panorama Beskyd, údolí Frenštátu pod Radhoštěm, vrchol Javorníku či hřeben Radhoště. V létě hosté ocení venkovní posezení na terase.

„Horní stanice lanové dráhy byla navržena a postavena tak, aby mohla v budoucnu bez dalších zásahů sloužit nové kabinkové lanovce. V současnosti se zpracovává projekt pro územní rozhodnutí a stavební povolení,“ dodala Dita Hrtusová.

Aktuálně je nová stanice ve zkušebním provozu, ale ještě v tomto týdnu přejde do ostrého. Průchod stanicí je možný v době provozu lanovky, tedy od 8.00 do 18.00 hodin, bistro je v provozu denně od 9.00 do 17.30 hodin.