Interaktivní tabule, vizualizéry či nejnovější počítače jsou již nedílnou součástí osmi tříd na základní škole Jubilejní a sedmi na jejím odloučeném pracovišti, na základní škole Dlouhá. Na nákladnou modernizaci v rámci projektu Škola 21. století padlo bez sedmdesáti tisíc deset milionů korun. Většina šla v rámci dotace z Regionálního operačního programu (ROP). Částkou přes sedm set tisíc korun přispěla také novojičínská radnice.

„Projekt jsme měli rozdělený na dvě etapy, první jsme dělali na pracovišti Dlouhá,“ řekl na slavnostním představení nových učeben ředitel Ladislav Pospěch. Ten vyzdvihl práci všech lidí, kteří se na rozsáhlém projektu podíleli, s pochvalou pak přišel místostarosta města Vladimír Bárta: „Vážím si toho, že se to podařilo,“ řekl Bárta s tím, že získat finance z dotačních titulů přináší obrovské úsilí, a v tomto případě dopadlo vše na výbornou.

Všech patnáct modernizovaných tříd se dočkalo interaktivní tabulí, a učení se tak při perfektní souhře žáků a učitelů stává zábavnějším a názornějším. „Co se týče matematiky, přírodovědy, zeměpisu a těchto stěžejních předmětů, tam již existují i interaktivní učebnice,“ poznamenal Pospěch.

Perličkou celého projektu je kompletně nová učebna hudební výchovy na základní škole Jubilejní, jejíž součástí je i plně vybavené profesionální nahrávací studio. „Je to naše chlouba. Troufám si říct, že nikdo, nebo moc málo škol, nemá v této republice, takovou techniku,“ neskrýval spokojenost ředitel Pospěch. Nahrávací aparaturu se v současné době učí obsluhovat bývalí žáci školy, nyní studenti nedalekého gymnázia. Časem se práci režie či zvukaře naučí i současní žáci a někteří učitelé. V důsledku pravidel dotačního programu je komerční využití nahrávacího studia během následujících pěti let vyloučeno.

Zcela nová učebna hudební výchovy je vybavena nejrůznějšími hudebními nástroji, jako například bicí sestava, conga či elektronické klávesy. Ani zde nechybí interaktivní tabule, sloužící například k pěvecké zábavě amatérů – karaoke. To si ostatně, stejně jako dospělí, oblíbily také děti, což potvrzují i slova učitelky hudební výchovy Dany Prašivkové: „Žáci jsou úplně nadšeni a není pro ně nic lepšího než karaoke.“ Dana Prašivková je právě osobou, která jako první přišla s nápadem školního nahrávacího studia. „U mě byla myšlenka vybudovat pěknou učebnu hudební výchovy a paní učitelka hudební výchovy mi vnukla myšlenku, že když budeme budovat učebnu hudební výchovy, udělejme rovnou i nahrávací studio,“ dodal na závěr ředitel školy.

Již v lednu letošního roku představila nové, moderní učebny také Základní škola Komenského 66 v Novém Jičíně, které se podařilo z ROP získat téměř šest milionů korun.