Prvním dnem tohoto týdne byla zahájena rekonstrukce poslední ze čtyř velkých kopřivnických základních škol. Během následujících čtyř měsíců bude Základní škola Emila Zátopka, jejímž zřizovatelem je město, kompletně zateplena a dostane novou fasádu.

„V rámci projektu dojde k zateplení obvodového pláště a střešních konstrukcí, včetně položení nových hydroizolačních vrstev, k výměně stávajících okenních a dveřních výplní, vysprávce omítek a instalaci nových bleskosvodů," vyjmenoval výčet prací, které změní vzhled školy, Bohuslav Hruškovský z kopřivnického odboru rozvoje města.

Podle informací pracovníka radnice úpravami projde nejen budova samotné školy, ale také přilehlé sportovní haly a pavilon s jídelnou. Od začátku bylo jasné, že projektové náklady na rekonstrukci zařízení se budou pohybovat v řádech několika milionů korun.

„Jaká ale bude skutečná cena, ukáže až výsledek soutěže na zhotovitele, jejíž podmínky právě připravujeme," uvedl v dubnu letošního roku starosta Kopřivnice Josef Jalůvka.

Opravy za dvaadvacet milionů

Nyní už je jasno, investice se vyšplhá na 22 milionů korun, přičemž zhruba 14 milionů, tedy devadesát procent uznatelných nákladů, bude hrazeno z dotace, kterou se městu po několika letech snažení podařilo konečně získat. „K dofinancování použije radnice komerční úvěr, stejně jako tomu bylo v případě předchozích škol zateplených v letech 2010 a 2013," doplnila informace týkající se nemalé investice tisková mluvčí města Lucie Petříčková.

Stavební práce by podle odhadů měly být ukončeny v říjnu.

„Začátek školního roku by tak rekonstrukce neměla nijak ovlivnit, neboť vnitřní úpravy učeben a jídelny mají být po prázdninách již hotovy," potvrdil Bohuslav Hruškovský s tím, že by se neměla opakovat situace z loňského roku, kdy se kvůli rekonstrukci jiné kopřivnické „základky", konkrétně dr. Milady Horákové, museli prvních pár týdnů žáci učit v jiných náhradních prostorách.

Město ve víru oprav a rekonstrukcí

Protože je Kopřivnice již několik měsíců v obležení stavařů, kteří mění mimo jiné například kilometry zastaralých rozvodů tepla po celém městě, stavební práce na škole nikoho až tak nepřekvapily.

„Vím, že se naše škola konečně dočká oprav, ale vzhledem k tomu, jak to mám v blízkosti domu už několik měsíců rozkopané, mi práce nijak nevadí. Naopak, jsem ráda, že na základku konečně došlo," uvedla obyvatelka domu nacházejícího se v blízkosti školy Emila Zátopka.