Město Kopřivnice bude o jednu stoletou budovu bohatší. Objektem, který v sobotu 9. dubna oslaví významné výročí, je takzvaná stará průmyslovka, tedy budova, v níž se v současnosti nachází Základní škola sv. Zdislavy.

Asi málokdo by si pomyslel, že objekt, který byl postaven na místě staré ordinace a bytu „placmajstra“ v roce 1911 jako budova automobilky se závodní jídelnou a kuchyní, budou jednou navštěvovat žáci se školními brašnami na zádech. Nynější Základní škola sv. Zdislavy má ale pestrou minulost, do níž zasáhla druhá světová válka i rozvoj místní automobilky Tatra.

Původní jídelna se školskou budovou stala již za druhé světové války. Tehdy v ní fungoval takzvaný učňovský domov, ve kterém byli po osvobození údajně internováni kopřivničtí Němci. Po skončení války, ve školním roce s datem 1945/1946 došlo k obnovení školy pro učně. Ta však neměla dlouhého trvání. „Již o pár let později, v roce 1948, rozhodlo totiž ředitelství národního podniku Tatra, že na místě školy pro učně zřídí průmyslovou školu,“ uvedla tisková mluvčí města Kopřivnice Lucie Petříčková.

Zařízení zajišťující tříleté večerní studium nižšího stupně v prvních třech letech absolvovalo pětatřicet posluchačů. Když v letech 1953 – 1954 přešla škola do správy ministerstva školství a kultury, bylo studium rozšířeno o celodenní, čtyřleté, ukončené maturitou. Ve zmíněných padesátých letech navíc k objektu, kromě studentů. pedagogů a případných strávníků, mířili také lidé s obálkami. V budově se totiž nacházel poštovní úřad a služebna SNB.

Stará průmyslovka se postupem času rozrostla o laboratoře a dílny a její kapacita přestala časem stačit. Další třídy byly proto otevírány v sousedních městech, například v Novém Jičíně, ve Studénce, Fulneku či Příboře. „Svého úplného maxima dosáhla průmyslová škola v roce 1964, kdy se vyučovalo celkem v šestatřiceti třídách,“ uvedl nynější ředitel Pavel Janek.

S koncem roku 1987 se s budovou studenti a učitelé technických oborů rozloučili a „průmyslovka“ přesídlila do nového objektu, nacházejícího se na ulici Husova. „V období od roku 1991 do roku 1993 zde ještě fungovalo odborné učiliště a o pár let později také odborné učiliště strojírenské a střední škola podnikání a managementu,“ informoval Janek a dodal, že od roku 1998 až do dnešního dne se v budově nachází Základní škola sv. Zdislavy

Aby si Kopřivnice významné výročí objektu připomněla, naplánovalo současné vedení školy na sobotu 9. dubna velkou oslavu. „Budovou prošla spousta lidí, a to nejen z Kopřivnice. Jde o regionální záležitost. Rádi bychom všechny pozvali, aby si přišli zavzpomínat a podívat se, jak je budova využívána dnes,“ řekl ředitel. Den otevřených dveří začíná od 9 hodin a všichni příchozí se budou moci seznámit nejen s historií, ale také se současným využitím budovy, prohlédnout si dobové fotografie a kroniky či zhlédnout muzikál v podání školního pěveckého sboru.