VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola ve Štramberku má sto let

Štramberk - Stovky lidí si mohly vsobotu ve Štramberku zavzpomínat na svá školní léta. Vtamní základní škole byl Den otevřených dveří při příležitosti 100.výročí od otevřeníškoly.

20.6.2010
SDÍLEJ:

Základní škola ve Štramberku má sto let. V sobotu tam byl Den otevřených dveří.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Oslavy škola rozdělila do dvou dnů. V pátek se uskutečnila v kulturním domě celoškolní konference, kde děti prezentovaly výsledky různých celoročních projektů. „Odpoledne jsme měli posezení s bývalými zaměstnanci a zastupiteli, se zřizovatelem a sponzory, kteří školu nějakým způsobem podporují,“ připomněla ředitelka školy Bronislava Hyklová.

Sobota byla ve znamení zmíněného dne otevřených dveří. Návštěvníci si mohli prohlédnout učebny, šatny, kabinety a další místnosti školy, stejně jako práce dětí, které zdobily mnohé prostory. Každý z příchozích obdržel Almanach žákovských prací ke 100. výročí založení školy ve Štramberku, skládanku, z níž se dozvěděl něco o historii školy, názory žáků na školu i to, co by jí přáli do dalších let. Dalšími dárečky byly napečené perníčky či vyrobené kytičky.

Děti si připravily různá představení, hudební i divadelní, z nichž hodně zajímavé bylo například to, které mapovalo české dějiny v podání čtvrťáků. Úspěch slavilo také ztvárnění Erbenovy Balady o vodníkovi.

Bohuslava Müllerová odešla v sedmnácti letech ze Štramberka do Brna. Naposledy byla ve škole před několika lety, když jí bylo šedesát. „Náš spolužák tady tehdy dělal školníka, tak nás tou školou i provedl,“ poznamenala bývalá žákyně, která školu navštěvovala v letech 1956 až 1958. „Chodila jsem tady od šesté do osmé třídy, předtím jsem chodila do staré školy na náměstí, která byla obecná. Tady byla měšťanka,“ uvedla.

Třídy jsou podle pamětníků dnes mnohem hezčí

Podle Müllerové jsou dnes třídy mnohem hezčí a škola je vzdušnější. „Odhaduji, že je v jedné třídě tak dvacet žáků. Já pamatuji, že nás byly dvě třídy v každém ročníku, a to tak po třiceti žácích. Chodili tady ze Závišic, ze Ženklavy,“ poznamenala.

Jednasedmdesátiletý Antonín Hoffmann chodil do 1. třídy právě na tuto školu, čtyři další roky chodil na náměstí do obecné a v šesté třídě se na Záuličí vrátil. Byl mezi prvními, kteří po reorganizaci školství v roce 1953 končili v osmé třídě. „Chtěl jsem jít na stavební průmyslovku. Ještě s jedním kamarádem jsme tam spolu šli, ale absolutně jsme na to nestačili. Chyběla nám deskriptiva a další věci. Tak jsme se odtud asi za týden stáhli a šli jsme na učiliště,“ uvedl Hoffmann.

Do školy se letos podíval teprve podruhé od doby, co ji opustil. Naposledy v ní byl jako padesátník. Za něj byly i tři třídy v každém ročníku. „Hodně děcek tady chodilo ze Závišic, těch byla skoro celá třída,“ vysvětlil Hoffman, podle nějž byli učitelé na měšťance hodní. „Nemůžu si na nikoho stěžovat. Na obecné to bylo tvrdší. Tam jsme občas dostali rákoskou nebo facku. Tady se k nám chovali už jako k dospělejším,“ pousmál se Hoffmann.

Vysoká návštěvnost překvapila

Ředitelku Bronislavu Hyklovou velmi mile překvapila vysoká návštěvnost, která čítala určitě minimálně tři stovky lidí. „Ale přesnější číslo budeme vědět, až spočítáme prezenční listiny,“ uzavřela ředitelka Bronislava Hyklová.

První děti usedly do školních lavic nově postavené školy 16. září roku 1910. Škola byla jen chlapecká, dívčí třídy byly ve staré škole na náměstí. V roce 1919 byla škola přeměněna na měšťanskou, škola na náměstí se stala obecnou. Žáci 1. až 5. ročníku do ní chodili až do roku 1998, kdy kvůli úbytku dětí nastala reorganizace a ve Štramberku zůstala jediná škola, právě ta na Záuličí. Dnes má patnáct tříd, které navštěvuje tři sta žáků. Spadají pod ni také dvě mateřské školy a dvě oddělení školní družiny.

Autor: Ivan Pavelek

20.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení