VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci navštívili kopřivnické firmy

Kopřivnice - Zjistit, jaké pracovní příležitosti se nabízejí na Kopřivnicku, mohli žáci jedné z tamních základních škol. Umožnil jim to projektový den profesí, který poprvé na Novojičínsku pořádal tamní institut trhu práce (ITP).

6.6.2008
SDÍLEJ:

Někteří z žáků navštívili také kopřivnickou firmu Slumeko, kde jim pracovníci firmy předvedli techniku. Foto: Deník/Iva Jalůvková

Během včerejšího dopoledne navštívili žáci 6. až 8. tříd základní školy Dr. Milady Horákové 19 významných firem a institucí na Kopřivnicku. Poznali, jak to chodí v pneuservisu, v Tatře, ve zdravotnictví, v hotelu, ale také například, jaká je práce policisty či na městském úřadě. „Analýzy, které jsme provedli, a výsledky jednání se subjekty na trhu práce nás vedou k závěru, že žáci základních škol nemají v současné době reálnou představu o tom, jak vypadá provoz podniku a co přesně obnášejí některé profese,“ vysvětlil důvod konání akce Jan Socha vedoucí okresního pracoviště ITP.

„Je to poprvé, kdy jsme se dostali přímo do provozu. Viděli, jak se co dělá, co se jednou po nich bude chtít, aby vykonávali. Zatímco ve škole mají pocit takové bezbřehé volnosti, tak my je potřebujeme připravit na to, že do čtyř až osmi let se ocitnou v úplně jiné situaci,“ poukázal výchovný poradce Ladislav Cviček. Podle něj je důležité, že si tak děti uvědomí, že se budou muset přizpůsobit řadě nejrůznějších podmínek, aby svou práci vykonávali odpovědně. „Vidí dospělé lidi v praxi a také vidí spoustu takových drobností. Například byli v hotelu Olympia, který shodou okolností vlastní bývalý žák naší školy a najednou můžou vidět, čeho je člověk schopný dosáhnout, a taky co všechno je nutné k tomu, aby to fungovalo,“ dodal Cviček.

Na Kopřivnicku je v současnosti nezaměstnanost jen kolem 4 procent a kvalifikovaná pracovní síla se tu shání velmi obtížně. Takže projekt by mohl být přínosný i pro samotné firmy. „Často děti, jejich učitelé, a také rodiče neznají, která povolání se nabízejí v místě bydliště a nejbližším okolí, a která pracovní trh potřebuje, a odcházejí studovat a pracovat mimo region,“ vysvětlil Socha.

Exkurzemi ve firmách však projekt nekončí. Žáci se totiž o podnicích, ve kterých nebyli, dozví od svých spolužáků v rámci výuky. Pokud se navíc akce uchytí, mohla by se uskutečnit v dalších letech.

Autor: Iva Jalůvková

Místo události:
6.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení