Závislost může být různá, někdo ji má na cigaretách, jiný na drogách, další třeba na kávě nebo také na své práci – tak nějak začínala většina literárních prací účastníků soutěže Když se řekne závislost. Kromě desítek textů organizátoři soutěže obdrželi také řadu obrázků a prezentací. „Cílem tohoto projektu bylo vyvolat diskuzi a aktivně školáky a studenty zapojit do problematiky návykových látek,“ přiblížil smysl soutěže policejní komisař Zbyněk Tomšík a doplnil, že soutěž začala 1. února a trvala do 15. května. V úterý 15. června se uskutečnilo v budově novojičínského okresního policejního ředitelství její vyhodnocení.

Nejprve pohovořil o drogové problematice vedoucí územního odboru vnější služby Nový Jičín, Vlastimil Bordovský, po něm tiskový mluvčí Petr Gřes. Prostor dostali i autoři vítězných prací. „Vycházela jsem z toho, co jsem o této problematice slyšela, ale také znám lidi, kteří v tom jsou. I když zatím ne tak moc,“ prozradila Kristýna Rašková.

Na poněkud ponuré kresbě Terezy Kvitové byla patrna slušná profesionalita. „Chodím do základní umělecké školy,“ přiznala dívka. Jan Zindler spíše kreslí přírodu, ale protentokrát zvolil pijáka rumu. Vybral jsem si alkohol, protože to je asi nejznámější droga,“ vysvětlil.

Kareřiná Váňová sice uměleckou školu nenavštěvuje, ale hodně kreslí doma. „Nad tím tématem drog jsem ani moc nemusela přemýšlet,“ uvedla.

Asi největší čas nad svým dílkem strávila Barbora Holubová. „Dělala jsem to asi čtyři měsíce, protože původně jsem to chtěla udělat jako film, ale pak jsem od toho ustoupila,“ sdělila autorka jedné z vítězných prezentací. Radimu Lichnovskému prý zabralo nejvíce času shánění informací. Samotná výroba prezentace mu trvala asi dvě hodiny. Michaela Bačová zvolila opačný způsob. „Nejdříve jsme vymyslela příběhy, a potom jsem hledala informace o drogách a kouření,“ uvedla.

Kromě devíti oceněných jednotlivců, z nichž dvě autorky literárních prací se na oficiální vyhlášení nedostavily, získala Speciální ocenění společná práce žáků 9. tříd Základní školy Studénka, Butovická.

Vítězné práce vystaví partner soutěže, Europe Direct, v Informačním centru v Novém Jičíně.

Seznam oceněných:

ZŠ Emila Zátopka, Kopřivnice: Michaela Bačová, 9. A (prezentace),
Radim Lichnovský, 9. C (prezentace),
Kateřina Žídková, 8. A (literární dílo)
ZŠ Tyršova, Nový Jičín: Tereza Kvitová, 9. C (kresba)
ZŠ Štramberk: Kateřina Váňová, 9. tř. (kresba)
ZŠ Butovická, Studénka: Jan Zindler, 8. tř. (kresba)
ZŠ Komenského, Bílovec: Diana Hůlová, 9. B (literární dílo)
ZŠ T.G.M., Bílovec: Kristýna Rašková, 8. A (literární dílo)
Mendelova střední škola, Obchodní akademie, Šenov u Nového Jičína: Barbora Holubová, 2. B (prezentace)