Motivovat děti mateřských škol a prvního stupně základních škol a také jejich rodiče k častějšímu využívání zdravějších a k životnímu prostředí šetrnějších druhů dopravy. To vše má za cíl kampaň, která se koná v celé Evropě již od roku 2002 a jejím hlavním koordinátorem v České republice je Nadace Partnerství.

Celá kampaň probíhá již od jarních měsíců, přičemž na frenštátské základní škole vrcholí právě v těchto dnech týdnem aktivit, kdy děti zábavnou formou sbírají takzvané zelené stopy. „Za každou cestu do nebo ze školy uskutečněnou pěšky, na kole, koloběžce či veřejnou dopravou získají jednu zelenou stopu.

Zelené stopy budou po týdnu sečteny v rámci třídy, školy a odeslány Nadaci Partnerství, která je všechny symbolicky předá účastníkům Světového klimatického summitu, který se bude konat v Marrákeši v Maroku od 7. do 18. listopadu," vysvětlila zástupkyně ředitele Základní školy Záhuní Radmila Matušová.

SOUTĚŽ VE SBĚRU ZELENÝCH STOP

Školáci se mohou, v rámci ekologického projektu, účastnit také meziškolní soutěže ve sběru těchto zelených stop. Nejúspěšnější škola, která jich získá nejvíce a vystoupá tak na nejvyšší stupínek, obdrží pro všechny zapojené žáky reflexní doplňky.

Po celý týden, již od pondělí 19. do následujícího pondělí 26. září, si děti prvního stupně frenštátské školy užívají také celou řadu doprovodných aktivit. Školáci se například, pod vedením a za pomoci svých učitelů, seznamují s tím, jak se děti v různých částech světa dopravují do svých škol.

Mimo to se budou zabývat také otázkou znečištění životního prostředí vlivem nadměrné dopravy, budou zjišťovat výhody i nevýhody nejrůznějších dopravních prostředků a učitelé je navíc motivují k ekologickým výletům.

„Cílem kampaně je především pomoci dětem vykonávat každodenní cesty ekologickým způsobem, ať už samostatně či v doprovodu rodičů, a hravou formou je seznámit s problematikou dopravy a jejím vlivem na životní prostředí," doplnila závěrem Radmila Matušová.