Školáci, za pomoci učitelky Karly Střílkové, která ve škole působí také jako výchovná poradkyně, vytvořili dílko podobné časopisu, jež nazvali Průvodce životem slavných osobností našeho regionu. Autoři ho věnovali známým osobnostem, jako jsou Jan Amos Komenský, Leoš Janáček, Josef von Eichendoff, Sigmund Freud, Hans Ledwinka, Emil Zátopek, Johann Gregor Mendel a Petra Kvitová.

FIKTIVNÍ ROZHOVORY

„Vedli jsme s nimi fiktivní dialogy a pokusili jsme se vystihnout, jak by tyto osobnosti odpovídaly, respektive museli jsme se o nich něco dovědět, poznat je, abychom se mohli pokusit rekonstruovat jejich odpovědi,“ uvedla Karla Střílková a poznamenala, že s tenistkou Petrou Kvitovou mohli mluvit reálně.

Ledové sochy na Pustevnách
Pustevny opět po roce lákají na sochy z ledu

Vzhledem k tomu, že Jan Amos Komenský je zcela jistě největší z vyjmenovaných osobností spjatých s Fulnekem, dostalo se mu největšího prostoru. „K pohnutému životu Komenského, pestrému na události, jsme přidali poezii inspirovanou emocemi, které musel Komenský zažívat, se kterými se musel setkávat například odvahu, naději, lásku, nenávist. Poezii jsme doprovodili fotografiemi s fulneckými motivy. Vztah k Fulneku a dalším vesnicím vyjádřili autoři v několika básničkách, které jsme také do časopisu zařadili,“ doplnila Karla Střílková.

Zajímavostí je, že průvodce je psaný v německém jazyce. „Snažili jsme se ho rozšířit mezi čitatele, kteří si jej mohou v němčině přečíst ať už v České republice, tak v Německu,“ uzavřela Karla Střílková.

Podobný projekt absolvovala Karla Střílková s žáky 7. až 9. třídy již v roce 2013. Tehdy žáci vytvořili v průběhu zhruba dvou měsíců šestnáctistránkové celobarevné Noviny pro všechny Fulnečáky. Při jejich tvorbě žáci zužitkovali to, co se naučili. Byly v nich rozhovory, zajímavosti o památkách, informace o sportu, ale i komiks nebo křížovky. I tyto noviny, na nichž se podílelo asi pět desítek žáků, byly psány v němčině.

Ilustrační foto
Sociální dávky muž neměl dostat. Přišel si na statisíce