Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci z Novojičínska píšou pohádky

Nový Jičín - Umíte vymyslet pohádkový příběh? Pro většinu dospělých, kteří jsou rodiči většího či menšího počtu dětí, tohle zřejmě nebude velký problém. Co když vám ale někdo zadá čtyři základní slova a vy je budete muset do příběhu zakomponovat? Úkol se zdá rázem těžší.

5.4.2012
SDÍLEJ:

Jako první se úkolu napsat vlastní pohádku se zadanými slovy náměstí, kůň, klobouk a generál chopili prvňáčci ze Základní školy Komenského 68 v Novém Jičíně.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Rozhodli jsme se vám ukázat, že to jde. Pohádkový příběh, ve kterém se musely objevit čtyři slova typická pro město Nový Jičín, zpracovali školáci ze Základní školy Komenského 68 v Novém Jičíně.

Protože katastrální území Novojičínska má devět měst a pro každé z nich je něco typické, budete se pravidelně jednou za čtrnáct dní setkávat s dalšími pohádkami, které vymyslí a sepíšou samy děti.

Prvňáčci z Komendy

Jako první se úkolu napsat vlastní pohádku se zadanými slovy náměstí, kůň, klobouk a generál chopili prvňáčci ze Základní školy Komenského 68 v Novém Jičíně. Ta sídlí v historické budově pocházející z roku 1909. Základní škola je ve městě raritou. V Novém Jičíně se totiž nacházejí hned dvě zařízení nesoucí název Komenského. Odlišeny jsou pouze číslem. Druhá, mladší s číslem 66 byla v osmdesátých letech 20. století v sousedství postavena proto, že kapacita původní nedostačovala počtu školáků. Stará Komenda, jak bývá ZŠ Komenského 68 nazývána, dýchá domáckou atmosférou. Vymezuje se jako škola s rozšířenou výukou cizích jazyků a tělesné výchovy, konkrétně plavání (úzce spolupracuje s Klubem vodních sportů Laguna). Na 1. stupni se při výuce využívá principů začít spolu (step by step) a prvků činnostního učení. Škola se v posledních letech zapojila do několika projektů Evropské unie, díky nimž byly zrekonstruovány a nově vybaveny odborné i kmenové učebny, tělocvična a hřiště za školou. Učitelé v rámci těchto projektů také vytvářejí nové výukové materiály pro žáky.

Pohádka: Kopýtko a generál

V pohádkové zemi žil jeden kůň a jmenoval se Kopýtko. Jednou uviděl podivné světlo. Šel za tím světlem a najednou se ocitl v zemi lidí. Nechápal, co se stalo. Bloudil světem lidí a marně hledal cestu zpátky.

V lidském světě, nedaleko místa, kde se Kopýtko ocitl, žil jeden generál. Bydlel na náměstí v nedalekém městě a měl čtyři děti dva chlapce a dvě děvčátka. Nejstaršímu synovi bylo 12 a nejmenší dceruška byla ještě miminko. Generál se chystal do boje. Čekala ho těžká bitva. Jednoho dne se vyjel podívat na budoucí bojiště, aby se na bitvu připravil.

Cestou zpět jel lesem. Najednou zahlédl v dálce podivnou lehkou záři. Když přijel blíž, uviděl vílu, která se chytila do obrovské pavoučí sítě. Byla lehoučká a slabá a nemohla se ze sítě dostat. Generál seskočil ze svého koně a vílu vysvobodil. Přitom ho kousl jedovatý pavouk, do jehož sítě se víla chytila, a on otrávený jedem padl k zemi. Víla generála kouzlem uzdravila a jako poděkování mu darovala kouzelný klobouk. Když kloboukem máchne a něco si bude přát, jeho přání se splní.

Mezitím se vydal do lesa generálův nejstarší syn. Otec se dlouho nevracel a děti o něj měly strach. Syn hledal otce po lese, když uslyšel vytí vlků. Už se začínalo stmívat a chlapec dostal strach. Vytí vlků se blížilo. Naštěstí se v pravou chvíli objevil Kopýtko a řekl chlapci, aby si na něj sedl. Chlapec byl překvapený, že kůň mluví lidskou řečí, ale tolik se bál vlků, že poslechl. Společně pak co nejrychleji uháněli pryč. Když byli v bezpečí, zastavili a přemýšleli co dál. Byla už tma a vůbec nevěděli, kde jsou. Najednou se před nimi objevila víla, kterou generál zachránil, a ukázala jim směr, kterým se vrátí do města.

Generál už se zatím vrátil domů a zjistil, že jeho nejstarší syn je pryč. Velmi se polekal a chystal se jít chlapce hledat. Ale když vyšel na náměstí, uviděl, jak uličkou k náměstí běží krásný kůň a na zádech nese jeho syna. Oba byli velmi šťastní, že jsou zase spolu. Ale Kopýtko byl smutný. Stýskalo se mu po kamarádech a po pohádkové zemi, ale nevěděl, jak se tam vrátit. Když to generál slyšel, rozhodl se Kopýtkovi pomoct. Poděkoval koníkovi za záchranu chlapce a pak máchl kouzelným kloboukem a poslal ho zpátky do země pohádek.

Druhý den čekala generála těžká bitva. Generál často bojoval v různých bitvách a děti se o něj vždycky moc bály. Často se vracel zraněný. Nejstarší syn nemohl dlouho usnout. Přemýšlel. Tolik se toho ten den stalo. A tatínek dostal kouzelný klobouk… Pak vstal. Generál a ostatní děti tvrdě spali. Klobouk ležel na stole. Chlapec vzal klobouk a máchl jím. Přál si, aby už bitvy nebyly. Pak si lehl a s úlevou usnul.

Když se ráno probudil, zjistil, že nepřátelé uzavřeli mír a bitva nebude.

Všichni byli rádi a zazvonil zvonec a pohádky byl konec.

Autor: Jana Hromočuková

5.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení