Prázdniny skončily a děti pomalu navykají nepříjemnému rannímu vstávání. Řidiči, kteří byli v letních měsících zvyklí na prázdnější silnice, si musí uvědomit, že budou po cestě do práce znovu potkávat žáky směřující do školy. Města na Novojičínsku zajistila už od začátku školního roku bezpečnost dětí tak, že poslala své strážníky k nejfrekventovanějším přechodům a dalším nebezpečným úsekům silnic.

V Novém Jičíně zajistila městská policie intenzivnější hlídky hlavně na první školní den, tedy třetího září. „Strážníci hlídali přechody ráno mezi půl osmou a čtvrt na devět a také dopoledne mezi desátou a půl jedenáctou," uvedla mluvčí městské policie v Novém Jičíně Ilona Majorošová. Také strážníci ve Frenštátě pod Radhoštěm měli na začátku školního roku zvýšenou pohotovost. Kromě pravidelných ranních hlídek dohlíželi na bezpečnost školáků v různých místech města i odpoledne.

Bojíte se, když vaše děti přecházejí cestu do školy? HLASUJTE V ANKETĚ!

Rozsáhlejší kontroly připravili na první školní týden i kopřivničtí strážníci. „V průběhu prvního týdne bude dohled na silnicích intenzivnější. Osvědčilo se zejména měření rychlosti řidičů radarem. Přechodům a vytypovaným místům však věnujeme zvýšenou pozornost po celý rok mezi sedmou a osmou hodinou ráno," podotkl velitel kopřivnické městské policie Jan Müller.

Aby si řidiči rychleji zvykli na školní režim, připravila i městská policie v Příboře frekventovanější kontroly na silnicích v prvním týdnu. „Intenzivnější akce, kdy se strážníci zaměřovali na přechody od sedmé hodiny ranní, v průběhu dopoledních hodin a pak mezi dvanáctou a třináctou hodinou, bude trvat celý týden," řekl velitel příborských strážníků Libor Bolom. V zápětí však dodal, že zvýšenou pozornost budou věnovat přechodům a nebezpečným místům po celý školní rok.

I ostatní města na Novojičínsku hlídají bezpečnost žáků nejen v prvním týdnu, ale také po celý zbytek roku. Například oderští strážníci hlídají celoročně od půl osmé, a to zejména na ulici 1. Máje a u sídliště Míru. „Podle počtu strážníků, kteří jsou k dispozici, druhý z nich kontroluje situaci u autobusového nádraží," uvedl velitel strážníků v Odrách Daniel Riedel. V Bílovci se strážníci zaměřují hlavně na kontroly rychlosti, které se osvědčily také v Kopřivnici. Radary staví převážně na přechody, kde je rychlá jízda nejnebezpečnější.

EVA ŘEHÁKOVÁ