VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školní zahrada v Jeseníku nad Odrou dostane nový kabát

Jeseník nad Odrou - Jeseník nad Odrou s podporou Nadace Partnerství začne již brzy s rekonstrukcí zahrad v okolí nově opravené základní školy. Na projekt získali od nadace sto devadesát tisíc korun.

22.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Zajímavý kontrast nabízí pohled na nově opravenou základní školu v Jeseníku nad Odrou a její zahradu. Špatný stav školní zahrady dělá již několik let vrásky zástupcům obce i školy. Jejich rekonstrukce byla totiž podmíněna získáním finanční dotace, které se nedostávalo, a tak pozemky chátraly. Úspěchu se jeseničtí dočkali teprve nedávno. Jejich projekt na úpravu školní zahrady podpořil Program Strom Života Nadace partnerství částkou 190 tisíc korun. Jesenický projekt se tak stal jedním ze sedmi, kteří v konkurenci dvaapadesáti žádostí uspěli.

Projekt podala Základní škola v Jeseníku nad Odrou a obec do něj vstoupila jako partner s finanční spoluúčastí. „Dojde k totální rekonstrukci školní zahrady. V současné době je ve velmi neutěšeném stavu. Starý plot jsme již zlikvidovali a chtěli bychom využít jako jeho náhradu živý plot,“ přiblížil situaci starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček. Projekt rekonstrukce zahrady je rozdělen na dvě části, jednak na zahradu, park, který bude volně přístupný veřejnosti a na uzavřenou zahradu užitkovou, určenou pro výuku žáků. „Na téměř nevyužívaném a chátrajícím prostoru chceme vytvořit školní zahradu s řadou rozmanitých biotopů, které budou sloužit jako studijní prostor a učebna v přírodě,“ doplnila ředitelka školy Libuše Maxnerová. Druhá část zahrady s lavičkami a chodníčky by v budoucnosti sloužila i široké veřejnosti k relaxaci a odpočinku. „Vznikem klidové zóny s neomezeným přístupem, která bude sloužit k trávení volného času a hrám maminek s dětmi, k odpočinku a setkávání seniorů či členů farní obce, se prohloubí vztahy mezi jednotlivými generacemi,“ rozvedla Maxnerová.

O výsledném vzhledu veřejné části zahrady bude rozhodovat také veřejnost. „Konečná podoba prostranství se bude dotvářet ve spolupráci s Nadací Partnerství. Jejich člověk by měl jednat s projektantem, veřejností, ředitelkou školy a obcí o tom, jak bude vypadat finální fáze projektu. My už máme nějakou představu, jak by zahrada měla vypadat,“ uzavřel starosta s tím, že zahrada by měla začít sloužit možná již letošní rok.

Autor: Věra Růčková

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení