VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínsko: Modernizace jídelen závisí na financích

Novojičínsko - Se vstupem České republiky do Evropy se změny projevily i ve školních jídelnách. Například při výdeji školní stravy kuchařky nesměly vzít jídlonosič do rukou ani v gumových rukavicích. Tak to začalo například fungovat již před čtyřmi lety na Základní škola Jubilejní v Novém Jičíně.

14.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Kuchařky tehdy začaly vydávat obědy cizím strávníků nejen v rukavicích a s pokrývkami na hlavě, ale i s porcelánovým talířem v ruce. Na něj si strávník položil ešus, do kterého kuchařka vložila jídlo. „Kdyby to tak nebylo, mohli bychom podle zákona dostat pokuty,“ vysvětlila vedoucí školní jídelny Marie Bordovská.

Pracovníci okresní hygieny zaměřují kontroly ve školních jídelnách na správnou teplotu jídla, uskladnění potravin či čistotu prostředí kuchyně a jídelen. Novou vyhlášku, která začala platit v dubnu roku 2004 pocítili i v mateřských školách. „Například správná teplota salátů má být osm stupňů, proto jej musíme před konzumací na chvíli zchladit v ledničce. jelikož jídlo do školky dovážíme, je to docela složité,ů reagovala tehdy na novou vyhlášku Hana Skočková, ředitelka soukromé Mateřské školy Beruška v Novém Jičíně.

V Kopřivnici například před čtyřmi lety přestavěli školní jídelnu na ZŠ. 17. listopadu na moderní vývařovnu, která splňuje všechny požadavky. Po rekonstrukci v ní může 15 zaměstnanců připravit až 1300 jídel denně. „Náklady na realizaci přeměny jídelny na centrální kuchyni dosáhly třiadvaceti milionů, spolu s ní došlo k přestavbě jídelny základní školy Emila Zátopka na výdejnu. Ta přišla na pět a půl milionu korun,“ vypočetl tehdejší mluvčí radnice Miroslav Přívětivý s tím, že jídelna vaří obědy nejen pro ZŠ Emila Zátopka, ale další strávníky našla i v nedalekém Domě s pečovatelskou službou.

Jako velký problém vidí současný stav školních jídelen ve Fulneku, kde již delší dobu hovoří o nutnosti vybudování centrální vývařovny. Tomu letos přizpůsobili i jakýsi plán žádostí o dotace. Projekt centrální vývařovny, školního stravování a výdejny ještě musí schválit zastupitelé. „Problém je v tom, že abychom dostali maximální možnou dotaci, nebudou se smět ve školní jídelně dáoe stravovat cizí strávníci, tak jak je tomu doposud,“ uvedl na posledním zasedání zastiupitelů fulnecký starosta Josef Dubec a dodalm, že toto údobí musí trvat pět let, aby školní jídelna nebyla kokurencí pro restaurace a podobně. Někteří zastupitele pak navrhli, že by pro důchodce a další strávníky mohla po tuto dobu vyvařovat restaurace Městského kulturního centra Fulnek. Rekonstrukci školní kuchyně připravují rovněž v Základní škole v Mořkově. Obec již má hotovou projektovou dokumentaci.

ELLEN WEISSBRODOVÁ, PAVEL KARBAN, IVAN PAVELEK

14.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení