Počínaje prvním listopadovým dnem totiž společnost Telefónica O2 ukončí bezplatné připojení, které bylo v minulých letech součástí projektu informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ) a hradil je stát. Škrty ve státním rozpočtu se tak dotknou i některých škol na Novojičínsku.

„Dostali jsme tuto informaci už začátkem ledna. Proto jsme si zamluvili internet u jiné společnosti,“ řekla zástupkyně ředitele Střední školy Odry Libuše Králová. Jak dodala, vyrovnat se teď s úbytkem financí pro ně nebude jednoduché. „Tíží nás to, protože si teď připojení k internetu hradíme celé sami,“ uvedla Králová s tím, že zatím internet hradí z provozních nákladů. O tom, že by vybírali poplatky od žáků, neuvažují.

Mezi ty, které nová vyhláška zasáhla, patří i Základní škola v Lubině, místní části Kopřivnice. „Pro nás, jako malotřídku, je to velká zátěž. Ale podali jsme žádost na město a od listopadu internet i nadále budeme mít,“ sdělila ředitelka Ivana Davidová.

Bez větší újmy vyšla také Střední škola v Šenově u Nového Jičína. „Tento typ připojení jsme měli ve Fulneku, ale tu budovu jsme opustili. Takže to pro nás bylo naštěstí bezbolestné,“ poukázal ředitel Bohumír Kusý.

Mnohé ze škol mají své vlastní připojení již dlouho, takže je rozhodnutí ministerstva nezasáhlo. „My jsme internet bezplatný nikdy neměli. Řešíme to přes jiného poskytovatele,“ nastínil ředitel Masarykova gymnázia v Příboře Jiří Maťa. Podobně je na tom i Jubilejní základní škola prezidenta Masaryka v Trojanovicích. „Máme smlouvu s místním poskytovatelem na bezplatné připojení, takže platíme měsíčně pouze paušál,“ podotkla ředitelka školy Soňa Bunčková.