Důvodem k nenadálé situaci, která v novojičínské nemocnici nastala, je informace, že radní kraje, kteří mají ve středu 16. prosince zasedat, chtějí odvolat dosavadního ředitele nemocnice Radana Gocala. „Vzhledem k tomu, že víme o souvislostech, které kolem toho jsou, tak jsme se v pondělí na grémiu primářů rozhodli dát výpověď v případě, že kraj ředitele odvolá,“ uvedl primář chirurgické ambulance Stanislav Czudek.

O výpovědi ale podle informací Deníku neuvažují všichni primáři. „Já vůbec nevím, co se děje. Včera jsme na žádném grémiu nebyl, dneska jsem se něco dozvěděl, ale vůbec nevím, o co jde,“ vyjádřil se například Zenon Lasota, primář transfúzního oddělení novojičínské nemocnice.

Podle Czudka stojí za případným odvoláním ředitele Gocala společnost Agel. „Oni chtějí člověka, který by ten tok peněz usměrňoval hlavně tam. Takže tlačí na kraj, aby tam dal někoho, kdo by to dělal,“ domnívá se Czudek.

Mluvčí holdingu Agel Tomáš Želazko k nastalé situaci uvedl pouze to, že skupina AGEL se nemůže vyjadřovat k personálním otázkám nemocnice Nový Jičín. „Je to vnitřní záležitost Krajského úřadu jako zřizovatele nemocnice,“ sdělil Želazko. Dále mluvčí holdingu ubezpečil, že společnost AGEL chce nadále spolupracovat s Krajským úřadem na dalším rozvoji komplexního onkologického centra, přičemž v následujících letech plánuje vynaložit investice do centra téměř 550 milionů korun.

Náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Karel Konečný přiznal, že Agel tlačí na kraj. „Odmítáme ale podléhat tlaku na řešení personální situace v novojičínské nemocnici. Především řešíme současnou ekonomickou situaci této nemocnice,“ uvedl pro Deník náměstek hejtmana. Zároveň sdělil, že nemocnice po čtyři roky nesplácela závazky, jak měla, a tyto závazky se na počátku letošního roku pohybovaly kolem sedmdesáti milionů korun, byť jsou v současné době nižší. „Realizují se tam některá opatření, ale ten proces oddlužování této nemocnice je velmi pozvolný a chceme přistoupit k nějakému radikálnějšímu řešení,“ naznačil Konečný.

Jeho představou je nějaké ekonomické řízení novojičínské nemocnice. „Nikoho zatím neodvoláváme. Panu řediteli jsme řekli, že ta situace je velmi složitá a že ji vnímáme velmi negativně a že ji budeme případně řešit i personálně,“ pokračoval Konečný a dodal, že rozhodnutí bude na radě kraje.

Náměstek hejtmana vnímá ředitele Gocala jako významnou autoritu novojičínské nemocnice. „Domnívám se, že po medicínské stránce nemocnici vytáhl na špičku mezi nemocnicemi, ale nedaří se mu ekonomicky a je třeba mu pomoci. Co se týče případné reakce lékařů, uvědomujeme si, že vše má svá rizika a úskalí, která musíme respektovat,“ uzavřel Konečný.

Ředitel novojičínské nemocnice Radan Gocal slíbil, že se k věci vyjádří ve středu.