Zhruba stovka přítomných v sále a na balkoně nejprve vyslechla hymnu, poté čtrnáct přítomných zastupitelů složilo slib, na omluveného zastupitele Františka Schindlera (SNK – Za lepší Fulnek) tato povinnost čeká na dalším zasedání.
Krátce nato předseda volební komise, zastupitel Jiří Dubec (KDU-ČSL) zahájil volbu starosty města. Padl jediný návrh, jméno stávající starostky Fulneku Radky Krištofové (ČSSD), kterou přítomni zastupitelé zvolili jednohlasně.

Také na obsazení postu místostarosty padl jediný návrh a to, aby se místosrostkou Fulneku stala Lucie Činčalová (ODS). Třináct zastupitelů bylo pro, jedna zastupitelka hlasovala proti. Radu města do počtu pěti postupně doplnili Jana Mocová (SNK Rovnost šancí), Martin Bill (SNK – Za lepší Fulnek) a Petr Ertelt (KDU-ČSL).

Staronová starostka Radka Krištofová poté poděkovala bývalým členům rady města za spolupráci. „Nyní stojíme před dalším obdobím, kdy rada je zcela obměněna, s výjimkou mé osoby, a já si přeji, aby ta spolupráce byla tak dobrá jako doposud,“ sdělila Radka Krištofová.

Právě mezi ní a Janou Mocovou, jež působila ve funkci starostky ve volebním období 2010 až 2014 docházelo v minulosti poměrně často ke střetům na zasedáních a podobně to vypadalo i mezi dalšími zastupiteli z „koalice“ a „opozice“.

Ve Fulneku by tak nyní měla vládnout široká koalice dříve znesvářených stran. „Hlasovali jsme všichni pro rozšířenou koalici, tak předpokládám, že to přinese uklidnění a všechno bude fungovat jak má,“ řekla po zasedání pro Novojičínský deník radní Jana Mocová dodala, že počítá s tím, že každý v radě vysloví vlastní názor, ale cíle bude společný – aby rozhodnutí bylo co nejvýhodnější pro město.

Obdobně se vyjádřila také starostka Radka Krištofová. „Nakonec jsme obě strany přistoupily k této zásadní změně a očekáváme od ní zklidnění. Mělo by to přinést i to, že materiály schválené v radě města by mělo snáze schválit i zastupitelstvo,“ uvedla pro Deník Radka Krištofová.

Ustavující zasedání se v pondělí uskutečnilo rovněž ve Studénce, kde bylo o koalici jasno již krátce po volbách. Starostou zastupitelé zvolili Libora Slavíka (Studeňáci pro Studénku), místostarostou je dosavadní starosta Lubomír Šobich (Studeňáci pro Studénku). Dalšími členy Rady města Studénky byli zvoleni Pavla Honová (Studeňáci pro Studénku), Růžena Pilchová Mackovíková (KDU-ČSL), Václav Pomikálek, MBA (KDU-ČSL), Radovan Přikryl ((Studeňáci pro Studénku) a Jiří Švagera (Studeňáci pro Studénku).

Ilustrační snímek.
Nový Jičín má vánoční stromy do „zásoby“