Čtyřicet pět tisíc pacientů, nejvíce ze všech evropských zemí, již bylo v České republice vyšetřeno během Evropského dne melanomu. Svůj díl na tom má i Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně.

Také letos se připojí k této preventivní akci a v pondělí 14. května nabídne vyšetření znaménka všem zájemcům, kteří dorazí na kožní oddělení od 8 do 15 hodin. „Lidé, kteří mají mateřská znaménka a bojí se, aby se časem nezměnila na zhoubný nádor, tady mohou svůj problém bezplatně konzultovat. Mohou přijít bez předchozího objednání i bez doporučení jiných lékařů," přiblížila primářka kožního oddělení novojičínské nemocnice Marie Selerová a jedním dechem dodala, že melanom sice nepatří mezi časté kožní nádory, ale o to více je nebezpečný. Podlehne mu 65 procent pacientů s rakovinou kůže. Aby toho nebylo málo, počet lidí s rakovinou kůže rok od roku stoupá. Během posledních třiceti let vzrostl počet nemocných v České republice více než čtyřnásobně.

Lékaři, kteří budou provádět vyšetření, se zaměří na samotné pigmentové útvary, ale také poradí, jak moc se vystavovat v létě slunečnímu záření. Melanom se totiž nejčastěji vyskytuje na místech, která jsou vystavena slunci. „Každý by se měl chránit před sluncem, především lidé s citlivějším fototypem pokožky. Bohužel se ale mnoho lidí stále nechrání vůbec, nebo špatně. Když už si jdou koupit ochranný krém, nevědí, podle čeho vybírat, neorientují se v klasifikaci ochranných faktorů, neodhadnou dobu, za kterou je nutné krém nanést znovu," posteskla si primářka Selerová s tím, že tyto informace získají zájemci na akci konané v novojičínské nemocnici.