Milovníci honů a myslivosti i běžní návštěvníci by si neděli 23. října neměli nechat ujít. Pořadatelé se rozhodli oslavy pojmout ve velkém stylu. Vše se, podle informací kastelána kunínského zámku Jaroslava Zezulčíka, ponese v loveckém duchu. Na halali tak nebudou chybět stylově odění jezdci na koních, barokní lovecké znělky v podání Přerovských trubačů nebo tradiční troubená mše k poctě patrona myslivců, svatého Huberta. „Půjde o mši s obětním kusem, která se odehraje v kostele Povýšení Svatého Kříže,“ uvedl kastelán kunínského skvostu Jaroslav Zezulčík s tím, že její začátek je naplánovaný na 10 hodin. „Mši bude celebrovat Jeho Milost Lukáš Evžen Martinec, opat starobrněnský, a celá bude obětovaná za nedávno zesnulého Christiana Leopolda, hraběte Kinského, jenž byl velkým přítelem myslivosti a lidí,“ doplnil Zezulčík vzápětí.

Mší nedělní však program neskončí. Od 13 hodin bude v zámeckém parku slavnostním průvodem zahájen bohatý program, ve kterém si přijdou na své velcí i malí návštěvníci. „K vidění budou nejen lovečtí psi, kteří k myslivcům neodmyslitelně patří, s ukázkami jejich výcviku a využívání, ale také skupina ruských barzojů, sokolníci, kteří budou předvádět hlasy zvěře či ptáků a používání vábniček, a mnoho dalšího,“ sdělil kastelán. Samozřejmostí bude možnost navštívit barokní perlu Novojičínska. Zámek bude tentokrát slavnostně vyzdoben vycpaninami zvěře a ptáků a návštěvníky při prohlídkách doprovodí lovecké intrády. „Přerovští trubači návštěvníkům připomenou ducha dávných zámeckých honů, na které se sjížděli majitelé zámků z celého okolí, a zámek pak své brány zavře až do další sezony,“ vysvětlil Zezulčík. Protože neděle bude oslavovat myslivost a patrona všech mužů v zeleném stejnokroji, v zámecké restauraci nebudou chybět speciality ze zvěřiny.

Na pořádání oslav se v letošním roce podílí nejen zámek v Kuníně, ale také obec Kunín, Muzeum Novojičínska, Okresní myslivecký svaz v Novém Jičíně a Řád svatého Huberta.